КЛЕВАНЬ
Селище міського типу.
Сучасну Клевань пов'язують з літописною Коливанню, що згадується під 1113 р. У середині ХV ст. пустище Клевань надано князем Свидригайлом Михайлові Чорторийському, котрий близько 1475 р. розпочав тут будівництво замку та осадив містечко під назвою Клевань. Про існування містечка згадують і пізніші джерела, воно неодноразово зазнавало руйнувань під час ворожих нападів. Та найбільших збитків Клевань зазнав 1652 р., коли його дощенту спалили татари. Щоб прискорити відбудову зруйнованого містечка, власники князі Чорторийські звернулися до короля з проханням надати Клеваню магдебурзьке право. Поселення отримало такий привілей 1654 р., у грамоті також фіксувалося право користуватися печаткою зі зображення св. Михайла. Правдоподібно, що містечко використовувало цей символ ще з ХV ст., а нове затвердження було простою формальністю. Печатка містечка Клеваня відома з документа 1777 р. Вона овальної форми, з подвійним обводом, у центрі розташоване зображення Архангела Михайла, який у правиці тримає меч, у лівій руці - терези, а під ногами в нього лежить побитий змій. Символ Клеваня має місцеве походження. Архангел Михайло виступав як захисник міста, герб символізував значення Клеваня як оборонного укріплення на шляху ворожих набігів. Пізніше герб містечка не вживався. На печатці клеванського міщанського старости у ХІХ ст. був зображений герб Волині - хрест у щиті.
 |
 |
Герб: у зеленому полі Архангел Михайло в золотому обладунку із золотим мечем і терезами в руках стоїть над срібним змієм, у якого червоні очі та пазурі.
Прапор: квадратне полотнище; з верхніх кутів до середини нижнього краю йде зелений клин, у центрі якого жовтий меч, направлений вістрям вниз; обабіч клину два жовті трикутники.
Герб реконструйовано за міським знаком ХVІІ ст. Зелений колір символізує ліси, серед яких виникло містечко, жовтий - сільське господарство, яким займалися жителі Клеваня. Меч на прапорі є традиційним атрибутом Архангела Михаїла.
Затверджені селищною радою 23 жовтня 1996 р.
Автори проектів – А. Гречило та Ю. Терлецький.
(Гречило А., Терлецький Ю. Герби та прапори міст і сіл Рівненської області. - Київ, Львів, Рівне, 2002. - С. 37-38)
|