9. Герб 302 зенітного ракетного ордена Червоної Зірки полку (18.10.11).
ОПИС
герба 302 зенітного ракетного
ордена Червоної Зірки полку
У срібному полі синє тонке вістря у перев’яз справа, на якому золота ракета; у верхньому полі 14 чорних силуетів літаків у чотири ряди (5:4:3:2), а в нижньому – 13 таких же у п’ять рядів (1:2:3:3:4). Щит увінчує сталевий лицарський шолом, повернутий вправо і вкритий синім наметом зі срібним підбиттям. На шоломі – синьо-срібний бурелет. Під щитом підвішена стрічка ордена Червоної Зірки до Бойового Прапора, а на синій стрічці девіз сріблом: ПРИСЯГА ЧЕСТЬ ОБОВ’ЯЗОК.
Командир 302 зенітного ракетного
ордена Червоної Зірки полку
полковник К.В.ЗАКУТІН
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до малюнка герба 302 зенітного ракетного
ордена Червоної Зірки полку
І. 10 вересня 1942 року в Чернишевських казармах міста Москви почалося формування 374 зенітно-артилерійського полку. Днем створення військової частини є 8 листопада 1942 року – день, коли був виданий перший наказ командира полку.
З 20 листопада 1942 року полк входив до складу Астраханського дивізіонного району Протиповітряної оборони (ППО).
28 березня 1943 року, після перемоги Радянських військ в Сталінградській битві, полк було передислоковано на Харківський напрямок для захисту міста Валуйки. Перше бойове хрещення особовий склад полку прийняв 8 травня 1943 року. В серпні 1943 року підрозділи частини зайняли бойові порядки на підступах до міста Харкова. Разом з військами 7-ї гвардійської армії воїни частини штурмували місто Харків, беручи участь не лише в протиповітряних боях, а й у наземних наступальних операціях. Усього під час боїв за місто Харків з травня по серпень 1943 року особовим складом полку було збито 10 літаків ворога.
З 23 серпня 1943 року – Дня визволення міста Харкова по листопад 1943 року полк захищав його повітряні простори.
8 листопада 1943 року, в урочистій обстановці, на підставі Указу Президії Верховної Ради СРСР, полк отримав Бойовий Червоний Прапор.
В листопаді 1944 року полк передислоковано на територію Румунії. Тут в складі 13-го корпусу ППО він виконував завдання з протиповітряного захисту мостів через ріки Прут, Серет в районі міста Галац. Перемогу воїни частини зустріли в столиці Угорщини Будапешт, де захищали мости через річку Дунай забезпечуючи переправу радянських військ.
За роки війни особовий склад полку знищив 27 ворожих літаків та більше батальйону гітлерівської піхоти.
З листопада 1945 року і по нинішній час частина захищає повітряний простір над містом Харків.
За великі заслуги, виявлені в боях із захисту Батьківщини та у зв’язку з 50-річчям Радянської Армії і Військово-Морського флоту, 22 лютого 1968 року полк нагороджено орденом Червоної Зірки.
В 1987 році частині вручено перехідний приз зенітних ракетних військ ППО “За краще освоєння нової бойової техніки”.
З 1958 по 1992 роки частина більше 20 разів брала участь в тактичних навчаннях з бойовими пусками ракет і кожного разу бойове завдання виконувалося лише на “добре” та “відмінно”.
В січні 1992 року особовий склад частини склав Присягу на вірність Українському народові.
У зв’язку з реформуванням Збройних Сил України в 2002-2003 роках в частині пройшли організаційні заходи. У вересні-жовтні 2003 року розформовано групу дивізіонів С-300. Управління групи та три дивізіони С-300 переміщено до інших місць дислокації.
В грудні 2002 року частину переформовано з бригади в полк.
ІІ. Герб 302 зенітного ракетного ордена Червоної Зірки полку складено відповідно до правил класичної геральдики.
Головним елементом герба є щит.
Кольори та зображення на щиті вживаються у наступних значеннях:
- срібний колір щита символізує чистоту, шляхетність, відвертість, правдивість;
- синій колір вістря символізує мирне небо, а також вірність та бездоганність, золотий колір ракети символізує могутність. Разом ці кольори відтворюють кольори державних символів України;
- вістря уособлює нестримне прагнення до підвищення бойової майстерності;
- ракета вказує на приналежність полку до зенітних ракетних військ Повітряних Сил Збройних Сил України;
- чорні силуети літаків нагадують про славний бойовий шлях полку в часи Великої Вітчизняної війни, коли особовим складом частини було знищено 27 літаків противника.
Наступною складовою герба є сталевий лицарський шолом, що увінчує щит. Шолом покриває синій намет зі срібним підбиттям. Намет походить від шматка тканини, яким лицарі вкривали шоломи для захисту від сонця. Згодом намети стали складовими частинами гербів і набули вибагливих художніх форм. За правилами геральдики кольори зовнішньої та внутрішньої сторін намету мають бути різного кольору, найчастіше він виконується у кольорах щита. У місці з’єднання намету з шоломом, як правило, закривалося вінцем з тканини, що називається бурелетом. Як і намет, бурелет зазвичай відтворював кольори гербового щита.
Стрічка ордена Червоної Зірки до Бойового Прапора, підвішена під щитом, вказує на наявність у полку цієї державної нагороди. Також під щитом розміщено стрічку з написом “ПРИСЯГА ЧЕСТЬ ОБОВ’ЯЗОК”, що є девізом військової частини.
Командир 302 зенітного ракетного
ордена Червоної Зірки полку
полковник К.В.ЗАКУТІН
Стаття про символіку полку:http://vijsko.rf.gd/Chmyr_302_zrp.html

- герб 302 зрп_затв-зм1.jpg (15.5 Кб) Переглянуто 6851 разів

- герб 302 зрп_затв-зм2.jpg (27.13 Кб) Переглянуто 6851 разів