Нова символіка Державної спеціальної служби транспорту
Від 2016 р. Державну спеціальну службу транспорту (ДССТ), яка до 2004 р. була залізничними військами Збройних Сил України, знову повернуто до складу армії. При цьому вона опинилася у підпорядкування Міністра оборони України, залишила свою стару назву (ДССТ), але переформована у військові формації, якими вони були за часів знаходження в армії (об’єднані загони стали знову бригадами та полками ДССТ). Після входження до складу Збройних Сил України символіка ДССТ певний час залишалася старою, заснованою ще під час перебування у складі Міністерства інфраструктури України (емблема цього міністерства і була покладена в основу символіки ДССТ). На жаль, працівники створеного в Тилу Збройних Сил України Відділу розробки та впровадження військової символіки Управління розвитку речового майна Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України при підготовці перших зразків нової символіки української армії і впровадження її у війська відповідно до наказу Міністра оборони України від 20 листопада 2017 р. № 606 “Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України та ліцеїстами військових ліцеїв” так і не змогли надати й ДССТ нові власні військові символи. Тому в наказі про символіку місця для частин ДССТ не знайшлося, хоча вони на той час уже перебували у складі Збройних Сил.
Лише після критики з боку фахівців Українського геральдичного товариства нарешті наказом Міністра оборони України № 238 від 30 червня 2020 р. “Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 20 листопада 2017 р. № 606” були встановлені й для ДССТ власні символи: загальна емблема (мал. 1), загальна нарукавна емблема (традиційно названа у наказі радянським терміном “нарукавний знак”), яка мала вигляд Тризуба, встановленого для родів військ і служб Сухопутних військ Збройних Сил України, але зеленого кольору на полиновому тлі. Проти надання ДССТ зеленого кольору заперечень немає, адже варто нагадати, що залізничні війська УНР також мали як знак відрізнення саме зелений Тризуб. Але поєднання зеленого з полиновим тлом дуже погано виглядає, і тут фахівці-тиловики знову зробили ту ж саму помилку, що й раніше, коли вони для інженерних військ і військ зв’язку встановили чорні Тризуби на темно-полиновому тлі. Варто все ж таки було б встановити і для ДССТ зелений Тризуб на іншому тлі, наприклад, на срібному, традиційному приборному металі залізничників. Ще одним елементом нової символіки ДССТ став беретний знак у вигляді розробленого символу військових залізничників, покладеного на коло (мал. 2). Але нарукавної емблематики частини та установи ДССТ тоді не отримали.
Лише у кінці 2021 р. з’явилися проєкти й нової нарукавної емблематики для органів управління та частин ДССТ у складі Збройних Сил України. На жаль, поки що інформація про час розробки і документи щодо офіційного затвердження цієї символіки відсутні. Але явно видно, що зразки розроблялися саме тиловиками з Відділу розробки та впровадження військової символіки. Вони мають всі прикмети тих самих правил від 2018 р. (багато в чому дуже недолугих), які встановили ці люди, коли присвоїли собі виключне право розробляти для частин нові нарукавні емблеми.
На даний час відомі 8 проєктів нарукавних емблем:
- Адміністрації ДССТ у Києві (мал. 3),
- нарукавні емблеми 1-ї бригади ДССТ у Львові (мал. 4),
- 26-ї бригади ДССТ у Дніпрі (мал. 5),
- 36-го полку ДССТ у Конотопі (мал. 6),
- 194-го понтонно-мостового полку ДССТ у Новомосковську (мал. 7),
- 195-ї центральної бази ДССТ у Києві (мал. 8),
- 8-го навчального центру ДССТ у Чернігові (мал. 9)
- та Кафедри військової підготовки Дніпровського державного університету залізничного транспорту (КВП ДДУЗТ) у Дніпрі, який готує офіцерів-залізничників (мал. 10).
Аналіз розробленої нарукавної емблематики свідчить, що з часу початку роботи спеціалістами-тиловиками по розробці нової символіки для Збройних Сил України в їх діяльності таки відбуваються позитивні зрушення, викликані реакцією на розроблені ними попередні зразки (в тому числі й на низку критичних зауважень від фахівців Українського геральдичного товариства).
Серед позитивних сторін нової емблематики ДССТ можна назвати декілька моментів:
- Нарукавна емблематика ДССТ розроблялася комплексно, відразу для всіх частин служби, які виконані в єдиному стилі. Основою для всіх емблем став щит присвоєного ДССТ зеленого кольору, форма – стандартна для частин Сухопутних військ (для КВП ДДУЗТ форма взята відповідно до вимог розробників стосовно окремої форми нашивок для військово-навчальних закладів, яка вже втілена у життя в розробках нарукавних емблем для Національного Університету оборони України, Одеської військової академії, Харківського інституту танкових військ тощо).
- У самій символіці застосовані певні елементи геральдики міст, де розташовані частини: семипроменеві зірки з герба Дніпра в емблемі 26-ї бригади; хрест із двома восьмипроменевими зірками обабіч із герба Конотопа (правда, який має лише одну зірку) для 36-го полку. Це – крок вперед відносно заборони, яку раніше ввели розробники щодо застосування місцевої геральдики в символіці Збройних Сил України – вимога, яка прямо суперечила українським традиціям з часів Гетьманщини. І це при тому, що автори заявляли про своє палке бажання “створити суто українську військову символіку”. Досить цікавою є нарукавна емблема для 1-ї бригади на Львівщині, в Галичині і Закарпатті. Використане зображення на тлі гір залізничного віадуку, яких чимало в Карпатах, дуже вдало підкреслює трозташування частини на території України.
- Основним символом військових залізничників вибраний варіант крилатого колеса залізничного транспорту. Власне, цей символ не є оригінальним, він використовувався і використовується багатьма залізницями (в тому числі й військовими залізничниками) в країнах Європи та світу. Видно, що символ має модифікації, котрі, можливо, є засобом показу специфіки завдань, які виконують частини. Так, загальний символ ДССТ, емблеми для адміністрації ДССТ, 195-ї центральної бази та КВП ДДУЗТ мають по два крила, розкриті на обидва боки, у той час, як у емблемах частин, які власне й забезпечують перевезення залізницею, крила показані в один бік, нібито в русі. Також колесо для 36-го полку зроблене у вигляді шестерні, що, можливо, має свідчити про те, що полк виконує ремонті та інші технічні завдання. Для 194-го понтонно-мостового полку символ поєднується з річковим якорем, що свідчить про завдання полку – забезпечувати переправи через ріки для залізничного транспорту. Емблема 8-го навчального центру поєднує символи колійних частин та понтонно-мостової, так як готує фахівців для служби всюди в частинах ДССТ. Орган управління символізує пірнач, що є, на жаль, певною помилкою, знову таки встановленою розробниками невідомо з яким міркувань. Адже пірнач завжди був символом полковника, а не отамана (до рангу останнього й прирівнюється посада начальника ДССТ). Вибір смолоскипа для навчальних частин є традиційним і заперечень не викликає. Також вдала розробка нарукавної емблеми для 195-ї центральної бази з використанням вже апробованого на символіці інших баз і складів елемента у вигляді фортечного бастіона.
Підсумовуючи, слід зазначити, що розроблений комплекс нарукавної емблематики для всіх частин і установ ДССТ є в цілому вдалим і безперечно свідчить про ріст фаховості розробників у Києві. Відмова від деяких відверто невдалих умов, які раніше були зазначені у розроблених ними “Методичних рекомендаціях щодо окремих питань розвитку і впровадження військової символіки у Збройні Сили України” (від 31 жовтня 2018 р.) значно покращили вигляд нових розробок. Слід чекати й надалі комплексної розробки нарукавних емблем для інших родів військ (зв’язківців, інженерів, хіміків та ін.), у яких також будуть застосовані знаки, що мають розповідати про частини, їхню специфіку та історію, а не лише абстрактні геометричні фігури з єдиною функцією розпізнавання.
Михайло СЛОБОДЯНЮК (Львів)
Guardian_ua написав:проекти залишилися проектами, а маємо, наразі, 1 обр ДССТ МО
Guardian_ua написав:ABG написав:Це ще в нас не ідентифіковане:
viewtopic.php?f=129&t=4881&p=26417#p26325
це якийсь Центр забезпечення або База зберігання
Повернутись в Збройні сили України / Апарат МО–ГШ (стандарт від наказу № 606-2017)
Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей