Національний історичний досвід у сфері військових нагород

Різні заходи УГТ та з тематики спеціальних історичних дисциплін

Національний історичний досвід у сфері військових нагород

Повідомлення Mykola Chmyr » 03 грудня 2014, 23:00

Музей Української революції 1917-1921 років та Українське геральдичне товариство організовують круглий стіл "Національний історичний досвід у сфері військових нагород та його застосування на сучасному етапі".

Дата проведення круглого столу: 12 грудня 2014 р. (п'ятниця).
Місце проведення: Музей Української революції 1917-1921 років
(м. Київ, вул. Володимирська 57, другий поверх, к. 203).
Початок: о 14 годині.

Планується обговорити:
1. Питання національного історичного досвіду в нагородній сфері, зокрема:
1.1. Досвід українських державних утворень 1917-1920 років;
1.2. Досвід Державного центру Української Народної Республіки в екзилі;
1.3. Досвід Української Повстанчої Армії.
2. Можливості та шляхи застосування цього досвіду на сучасному етапі.
Аватар користувача
Mykola Chmyr
Moderator
 
Повідомлення: 4128
З нами з: 19 грудня 2009, 18:12
Звідки: Київ

Re: Національний історичний досвід у сфері військових нагоро

Повідомлення Mykola Chmyr » 28 грудня 2014, 21:26

Отже, круглий стіл відбувся, пройшов добре.

На жаль, підсумковий документ так і не був підписаний та направлений куди слід, хоча ми підготували аж два варіанти.

Перший варіант, підготовлений до заходу:


Музей Української революції 1917-1921 років
Українське геральдичне товариство


КРУГЛИЙ СТІЛ

“НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИЧНИЙ ДОСВІД У СФЕРІ ВІЙСЬКОВИХ НАГОРОД ТА ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ”

12 грудня 2014 року
Київ


Україна потребує докорінних реформ практично в усіх сферах. Не є винятком і система державних нагород.
Необхідність реформування цієї системи відчувається особливо гостро з огляду на бойові дії на сході України. Мало не щодня українські солдати та офіцери героїчно відбивають напади ворога, завдаючи йому значних втрат. На жаль, система державних нагород виявилася недостатньо готовою до належного відзначення героїзму та самопожертви наших військовиків. Лише дві нагороди частково відповідають ситуації, що склалася: орден Богдана Хмельницького та орден “За мужність”. Відтак існує об’єктивна потреба розширення переліку військових нагород. Поза всяким сумнівом, це має відбуватися в контексті реформування всієї системи державних нагород України.
Відтак актуальним стає питання застосування національного історичного досвіду.

Учасники круглого столу – українські науковці, дослідники, автори публікацій з історії нагород та нагородної справи, геральдики та символіки, військової історії – обговорили питання, пов’язані з національним історичним досвідом у сфері нагород, зокрема:
1. Досвід українських державних утворень 1917-1920 років.
2. Досвід Державного центру Української Народної Республіки в екзилі.
3. Досвід Української Повстанчої Армії.

На основі представлених доповідей та проведених обговорень учасники круглого столу зробили такі висновки:

І. Сучасна Українська держава успадкувала свої герб та прапор від Української Народної Республіки (УНР), Української Держави та Західно-Української Народної Республіки (Західної Області УНР) 1917-1920 рр. Під синьо-жовтим прапором та Тризубом вела визвольну боротьбу Українська Повстанча Армія (УПА). Тому логічним кроком було б звернутися до їхнього досвіду також у сфері нагород.

ІІ. В складних умовах національно-визвольної боротьби першої половини ХХ ст. не завжди вдавалося довести запроектовані нагороди до виготовлення та вручення.
Тим не менш, офіційні нормативно-правові акти щодо заснування нагород, прийняті у той час, дають підстави для відновлення цих нагород або принаймні використання їхнього зовнішнього вигляду як основи під час розробки нових державних нагород України.
Такими нормативно-правовими актами є:
1. Розпоряд Ради Державних Секретарів Західної Області УНР від 30 квітня 1919 року Ч. 1130/19, за яким Рада Державних Секретарів Західної Області УНР встановила відзначення Тризуб з вінцем та Медаль Тризуба чотирьох ступенів, а Українська Національна Рада – Оружний Тризуб та Хрест учасництва.
2. Наказ Головної Команди Війська УНР від 19 жовтня 1920 року Ч. 083, яким встановлювалися орден Визволення двох ступенів та відзнака Залізного Хреста.
3. Наказ Головного Командування УПА від 27 січня 1944 року Ч. 3/44, яким встановлювалися Хрест Бойової Заслуги та Хрест Заслуги п’яти ступенів, а також Пропам’ятна відзнака УПА.
4. Постанова Української Головної Визвольної Ради від 6 червня 1948 року, якою встановлювалася медаль “За боротьбу в особливо важких умовинах”.

ІІІ. Були виготовлені та збереглися в музейних зібраннях та приватних колекціях знаки таких історичних військових нагород:
1. Відзначення Тризуб з вінцем IV ступеня (пробний зразок).
2. Відзнака (орден) Залізного Хреста (випуски 1920 та 1958 років).
3. Хрест Бойової Заслуги УПА.
4. Хрест Заслуги УПА.
5. Медаль УПА “За боротьбу в особливо важких умовинах”.

ІV. Застосування національного історичного досвіду у сфері військових нагород на сучасному етапі може здійснюватися кількома способами:
1. Максимально точне відтворення назви та зовнішнього вигляду історичної нагороди зі збереженням кількості її ступенів.
2. Максимально точне відтворення назви та зовнішнього вигляду історичної нагороди зі скороченням або збільшенням кількості її ступенів.
3. Максимально точне відтворення зовнішнього вигляду історичної нагороди з повною або частковою зміною назви.
4. Використання зовнішнього вигляду історичної нагороди як основи для створення нової державної нагороди України.

Виходячи з висновків, наведених вище, учасники круглого столу виробили такі рекомендації:

1. В системі державних нагород України необхідно створити підсистему нагород за особисту хоробрість в умовах бойових дій та військові заслуги. Також існує потреба заснувати пам’ятну нагороду для безпосередніх учасників антитерористичної операції на сході України.

2. Оскільки в системі державних нагород України вже існує велика кількість орденів, нагороди за особисту хоробрість та військові заслуги доцільно засновувати у вигляді хрестів, відзнак та медалей.

3. Застосувати національний історичний досвід у сфері військових нагород можна наступним чином.
Відзнака Залізного Хреста може стати основою для створення хреста для нагородження військовиків за видатну особисту хоробрість в бою під час безпосереднього зіткнення з супротивником; або хреста для відзначення військовиків, які перебували в зоні бойових дій не менше 30 діб або взяли участь хоча б в одному бою. В першому варіанті доцільно передбачити можливість повторного нагородження (до чотирьох разів), яке відображати додатковими елементами на стрічці. В другому варіанті можливо відрізняти осіб, які брали участь в бою, знаком у вигляді схрещених шабель, розміщеним на стрічці. В обох варіантах потребуватиме зміни назва хреста (наприклад: “Лицар України”, “За хоробрість”, “Воєнний хрест” тощо).
Відзначення Тризуб з вінцем IV ступеня може стати основою для створення відзнаки чи медалі за видатну особисту хоробрість в бою під час безпосереднього зіткнення з супротивником. Доцільно передбачити можливість повторного нагородження (до чотирьох разів), яке відображати додатковими елементами на стрічці. Назву може бути змінено на “За хоробрість”.
Хрест Бойової Заслуги УПА може стати основою для створення хреста для нагородження військовиків рядового та молодшого офіцерського (начальницького) складу, а також цивільних осіб, за вчинок (вчинки) зразкової особистої хоробрості та мужності під час виконання бойового завдання, захисту Державного кордону тощо. Хрест може мати один ступінь з можливістю повторного нагородження, або кілька ступенів. Назву доцільно змінити на “Хрест бойових заслуг”.
Хрест Заслуги УПА може стати основою для створення хреста або медалі для нагородження військовиків та цивільних осіб. Військовики можуть бути нагороджені за сумлінну службу під час бойових дій в Україні та за її межами в умовах особливої небезпеки, не пов’язаної з безпосереднім зіткненням із супротивником. Цивільні особи можуть бути нагороджені за активне сприяння та допомогу Збройним Силам та іншим військових формуванням в аналогічних умовах. Хрест може мати один ступінь з можливістю повторного нагородження, або кілька ступенів. Назву доцільно змінити на “Хрест заслуг”.

4. Під час опрацювання нової редакції Закону України “Про державні нагороди України” необхідно передбачити в його прикінцевих положеннях, що дія цього закону поширюється на правовідносини, пов’язані з нагородженням осіб, удостоєних державних нагород Української Народної Республіки та нагород Української Повстанчої Армії.

Учасники круглого столу висловлюють глибоке занепокоєння з приводу ініціатив щодо заснування нових державних нагород, назви яких пов’язані з іменами сталінських полководців (орден Івана Черняховського) або мають виразно радянське звучання (орден Бойової слави).

Переконані, що реформування та подальший розвиток системи державних нагород України неможливі без всебічного врахування національного історичного досвіду.
Аватар користувача
Mykola Chmyr
Moderator
 
Повідомлення: 4128
З нами з: 19 грудня 2009, 18:12
Звідки: Київ

Re: Національний історичний досвід у сфері військових нагоро

Повідомлення Mykola Chmyr » 28 грудня 2014, 21:38

Другий варіант, підготовлений після заходу:

Музей Української революції 1917-1921 років
Українське геральдичне товариство

КРУГЛИЙ СТІЛ

“НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИЧНИЙ ДОСВІД У СФЕРІ ВІЙСЬКОВИХ НАГОРОД ТА ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ”

12 грудня 2014 року
Київ


Головною метою круглого столу є обговорення питань, пов’язаних з сучасним станом та національним історичним досвідом у сфері військових нагород, надання рекомендацій щодо врахування його під час реформи системи державних нагород України.

Завдання круглого столу:
1. Розглянути сучасний стан системи державних нагород України.
2. Проаналізувати національний історичний досвід у сфері нагород.
3. Виробити рекомендації щодо удосконалення системи державних нагород України та врахування в ній національного історичного досвіду.

На основі представлених доповідей та проведених обговорень учасники круглого столу зробили такі висновки:
1. Бойові дії на сході України довели нагальну необхідність реформування системи державних нагород України, насамперед в частині нагород для відзначення військовиків.

2. Існуючі державні нагороди для відзначення військовиків створювалися як нагороди мирного часу, тому вони непридатні для належного відзначення героїзму та самопожертви українських солдатів та офіцерів. Нагороди за особисту хоробрість та мужність, виявлені під час бойових дій, в системі державних нагород України відсутні взагалі. Звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” не є бойовою нагородою, оскільки може присвоюватися за будь-який геройський вчинок, включаючи перемогу в спортивних змаганнях.

3. Спосіб вирішення згаданої вище проблеми шляхом заснування орденів Бойової слави та Івана Черняховського неприйнятний. Тим самим наслідуються радянські традиції, натомість ігнорується національний історичний досвід у сфері військових нагород. Крім того, це поглибить диспропорцію у кількості орденів та медалей.

4. Необхідність заснування бойових нагород тісно пов’язана з потребою реформування системи державних нагород України взагалі.
Система державних нагород, яка спочатку розвивалася за виробленою схемою, в подальшому була спотворена внаслідок хаотичних, непродуманих рішень щодо заснування нових нагород.
Найбільш суттєвими недоліками існуючої системи державних нагород України, на наш погляд, є:
а) Диспропорція між кількістю орденів (дев’ять) та медалей (чотири), що позбавляє систему логічності та стрункості, призводить до девальвації орденів;
б) Наявність пережитків нагородної системи радянських часів, які суперечать практиці європейських країн, зокрема, звання Герой України та почесних звань;
в) Відсутність чітко сформульованих критеріїв, за якими відбувається нагородження тою чи іншою нагородою, дублювання функцій нагород;
г) Наявність вузькоспеціалізованих нагород, призначених для відзначення осіб, які належать до певної статі (орден княгині Ольги), галузі (орден “За доблесну шахтарську працю”) тощо;
ґ) Відсутність єдиного та чіткого механізму прийняття рішень щодо відзначення особи державною нагородою, що створює широке поле для зловживань.

Виходячи з висновків, наведених вище, учасники круглого столу виробили такі рекомендації:

1. Відповідно до практики більшості європейських країни та національного історичного досвіду, в системі державних нагород України передбачити такі види державних нагород:
- ордени;
- хрести та тризуби;
- медалі;
- президентські відзнаки (встановлюються у вигляді медалей).
Якщо буде визнано необхідним зберегти почесні звання, їм можна надати статус відомчих заохочувальних відзнак.

2. Заснувати військові нагороди у вигляді хрестів та тризубів на основі історичних нагород, зокрема:
- хрест для нагородження військовиків за видатну особисту хоробрість в бою під час безпосереднього зіткнення з супротивником на основі відзнаки Залізного Хреста (1920 р.) зі зміненою назвою (наприклад: хрест “Лицар України”);
- тризуб для нагородження військовиків за особисту хоробрість та мужність під час виконання бойового завдання в умовах, пов’язаних з ризиком для життя, на основі відзначення Тризуб з вінцем IV ступеня (1919 р.) зі зміненою назвою (тризуб “За хоробрість”);
- хрест для нагородження військовиків рядового та молодшого офіцерського (начальницького) складу, а також цивільних осіб, за вчинок (вчинки) особистої хоробрості та мужності під час виконання бойового завдання, захисту Державного кордону тощо, гідні бути прикладом для інших; на основі Хреста Бойової Заслуги Української Повстанчої Армії (1944 р.) зі зміненою назвою (Хрест бойових заслуг);
- хрест для нагородження військовиків за сумлінну службу під час бойових дій в умовах особливої небезпеки, не пов’язаної з безпосереднім зіткненням із супротивником, а також цивільних осіб за активне сприяння та допомогу Збройним Силам та іншим військових формуванням в аналогічних умовах на основі Хреста Заслуги Української Повстанчої Армії (1944 р.) зі зміненою назвою (Хрест заслуг).

3. Під час опрацювання нової редакції Закону України “Про державні нагороди України” передбачити в його прикінцевих положеннях, що дія цього закону поширюється на правовідносини, пов’язані з нагородженням осіб, удостоєних державних нагород Української Народної Республіки та нагород Української Повстанчої Армії.

4. Відновити діяльність Комісії державних нагород та геральдики, розробити та затвердити нове положення про неї та сформувати персональний склад зазначеної комісії з фахівців відповідного профілю.
Аватар користувача
Mykola Chmyr
Moderator
 
Повідомлення: 4128
З нами з: 19 грудня 2009, 18:12
Звідки: Київ

Re: Національний історичний досвід у сфері військових нагоро

Повідомлення TheDarkMax2 » 31 грудня 2014, 09:12

Тризуби?! Мдя...
Tej wojny nikt za nas nie wygra! ©

З моїх снів утичеш над ранок, терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні, фіалкові очі мокрі від сліз.
Аватар користувача
TheDarkMax2
 
Повідомлення: 1141
З нами з: 30 квітня 2014, 01:26
Звідки: Україна, Харків

Re: Національний історичний досвід у сфері військових нагоро

Повідомлення Mykola Chmyr » 16 березня 2015, 00:57

Стаття про круглий стіл у "Знаку" Ч. 65.

Круглий стіл “Національний історичний досвід у сфері військових нагород та його застосування на сучасному етапі”

Не секрет, що система державних нагород України потребує докорінного реформування. Особливо гостро відчувається потреба в заснуванні нагород за особисту хоробрість та мужність, виявлені під час бойових дій.
Відтак 12 грудня 2014 р. у Києві відбувся круглий стіл “Національний історичний досвід у сфері військових нагород та його застосування на сучасному етапі”. Співорганізаторами заходу виступили Музей Української революції 1917–1921 рр. та Українське геральдичне товариство.
Під час роботи круглого столу було розглянуто досвід українських державних утворень 1917–1920 рр., Державного центру Української Народної Республіки в екзилі, Української Повстанської Армії. Відповідні доповіді зробили член УГТ кандидат історичних наук Микола Чмир, директор Музею Української революції 1917–1921 рр. кандидат історичних наук Олександр Кучерук, редактор часопису “Однострій” Віталій Манзуренко. В дискусії взяли участь завідувач сектору генеалогічних та геральдичних досліджень відділу спеціальних галузей історичної науки та електронних інформаційних ресурсів Інституту історії НАН України кандидат історичних наук Валерій Томазов, дослідники, колекціонери, автори публікацій з історії нагород та нагородної справи.
На думку учасників заходу, існуючі державні нагороди непридатні для належного вшанування героїзму та самопо-жертви українських військовиків, оскільки вони створювалися як нагороди мирного часу. Водночас заснування нагород за бойові заслуги має здійснюватися в контексті загальної реформи системи державних нагород. Ця система спочатку розвивалася за виробленою схемою, однак надалі була спотворена внаслідок хаотичних, непродуманих рішень щодо встановлення нових нагород. Під час дискусії наголошувалося на таких її недоліках як диспропорція між кількістю орденів (дев’ять) та медалей (чотири), наявність радянських пережитків (звання Герой України, почесні звання), існування вузькоспеціалізованих нагород для відзначення осіб, котрі належать до певної статі (орден княгині Ольги) чи галузі (орден “За доблесну шахтарську працю”).
Було визнано доцільним передбачити в системі дер-жавних нагород України, крім орденів і медалей, також хрести та Тризуби, які мали б вищий статус, ніж медалі, але нижчий, ніж ордени. Якщо ж буде вирішено все-таки зберегти почесні звання, їх слід перевести до розряду відомчих заохочувальних відзнак.
Бойові нагороди необхідно створювати, опираючись на досвід Української Народної Республіки, Західно-Української Народної Республіки та Української Повстанської Армії. Нормативно-правові акти щодо заснування нагород, прийняті під час існування УНР, ЗУНР та УПА, дають підстави для від-новлення цих нагород або принаймні використання їхнього зовнішнього вигляду як основи. Йдеться, зокрема, про відзначення Тризуб з вінцем (1919 р.), орден Визволення та відзнаку Залізного Хреста (1920 р.), Хрест Бойової Заслуги та Хрест Заслуги (1944 р.).
Учасники круглого столу висловили глибоке занепокоєння з приводу ініціатив щодо заснування нових державних нагород, назви яких пов’язані з іменами сталінських полководців (орден Івана Черняховського) або мають виразно радянське звучання (орден Бойової слави). На їхній погляд, реформування та подальший розвиток системи державних нагород України неможливі без всебічного врахування національного історичного досвіду. В цьому питанні провідну роль повинна відігравати Комісія державних нагород та геральдики, а також робочі групи відповідних фахівців, діяльність яких має бути прозорою, відкритою та гласною.

Микола ЧМИР
Аватар користувача
Mykola Chmyr
Moderator
 
Повідомлення: 4128
З нами з: 19 грудня 2009, 18:12
Звідки: Київ

Re: Національний історичний досвід у сфері військових нагоро

Повідомлення TheDarkMax2 » 17 березня 2015, 10:04

Mykola Chmyr написав:Музей Української революції 1917-1921 років та Українське геральдичне товариство організовують круглий стіл "Національний історичний досвід у сфері військових нагород та його застосування на сучасному етапі".

Дата проведення круглого столу: 12 грудня 2014 р. (п'ятниця).
Місце проведення: Музей Української революції 1917-1921 років
(м. Київ, вул. Володимирська 57, другий поверх, к. 203).
Початок: о 14 годині.

Планується обговорити:
1. Питання національного історичного досвіду в нагородній сфері, зокрема:
1.1. Досвід українських державних утворень 1917-1920 років;
1.2. Досвід Державного центру Української Народної Республіки в екзилі;
1.3. Досвід Української Повстанчої Армії.
2. Можливості та шляхи застосування цього досвіду на сучасному етапі.
Радянський досвід, ІМХО, теж належить до національного історичного українського досвіду: орден Богдана Хмельницького, Орден Трудового Червоного Прапора УСРР (я б його відродив під назвою Трудовий орден Державного прапора), медалі, що стосуються визволення України від нацистських загарбників тощо.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! ©

З моїх снів утичеш над ранок, терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні, фіалкові очі мокрі від сліз.
Аватар користувача
TheDarkMax2
 
Повідомлення: 1141
З нами з: 30 квітня 2014, 01:26
Звідки: Україна, Харків

Re: Національний історичний досвід у сфері військових нагоро

Повідомлення TheDarkMax2 » 17 березня 2015, 10:08

Mykola Chmyr написав:Стаття про круглий стіл у "Знаку" Ч. 65.

Читати незручно у такому віконці. Одразу кидається радянофобія з тим званням героя. Звання героя в народі досі актуальне - ніякий не пережиток. Просто помилкою було мішати суто радянського героя праці та героя справжнього. Герой без подвигу - не герой. Спільне звання з орденом Держави та взагалі звання Героя для кавалера того ордена - велика помилка. А от звання героя з зіркою - то святе.
Tej wojny nikt za nas nie wygra! ©

З моїх снів утичеш над ранок, терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні, фіалкові очі мокрі від сліз.
Аватар користувача
TheDarkMax2
 
Повідомлення: 1141
З нами з: 30 квітня 2014, 01:26
Звідки: Україна, Харків

Re: Національний історичний досвід у сфері військових нагоро

Повідомлення TheDarkMax2 » 17 березня 2015, 10:13

TheDarkMax2 написав:Тризуби?! Мдя...

Тризуби то та ще маячня. Мені подобається американське сусідство хрестів з зірками. Але там то суто описова характеристика.
Я б зробив так (за статусом від нижчого до вищого):
медаль;
"знаки": зірка/хрест/почесний знак ордена;
орден.
От чи треба ранжирувати їх між собою - я не знаю. Якщо треба, то
зірка,
хрест,
знак при ордені.

І саме головне: ніяких відомчих орденів! Тільки в статусі державної нагороди! Відомчі та президентські відзнаки мають бути медалями та знаками (хрести, зірки; звісно, без самих почесних знаків, бо ті при державних орденах).
Tej wojny nikt za nas nie wygra! ©

З моїх снів утичеш над ранок, терпка як аґрус, солодка як біз.
Хочу снить чорні локи сплута́ні, фіалкові очі мокрі від сліз.
Аватар користувача
TheDarkMax2
 
Повідомлення: 1141
З нами з: 30 квітня 2014, 01:26
Звідки: Україна, Харків


Повернутись в Конференції, конгреси, семінари

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей