Mykola Chmyr » 28 грудня 2014, 21:26
Отже, круглий стіл відбувся, пройшов добре.
На жаль, підсумковий документ так і не був підписаний та направлений куди слід, хоча ми підготували аж два варіанти.
Перший варіант, підготовлений до заходу:
Музей Української революції 1917-1921 років
Українське геральдичне товариство
КРУГЛИЙ СТІЛ
“НАЦІОНАЛЬНИЙ ІСТОРИЧНИЙ ДОСВІД У СФЕРІ ВІЙСЬКОВИХ НАГОРОД ТА ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ”
12 грудня 2014 року
Київ
Україна потребує докорінних реформ практично в усіх сферах. Не є винятком і система державних нагород.
Необхідність реформування цієї системи відчувається особливо гостро з огляду на бойові дії на сході України. Мало не щодня українські солдати та офіцери героїчно відбивають напади ворога, завдаючи йому значних втрат. На жаль, система державних нагород виявилася недостатньо готовою до належного відзначення героїзму та самопожертви наших військовиків. Лише дві нагороди частково відповідають ситуації, що склалася: орден Богдана Хмельницького та орден “За мужність”. Відтак існує об’єктивна потреба розширення переліку військових нагород. Поза всяким сумнівом, це має відбуватися в контексті реформування всієї системи державних нагород України.
Відтак актуальним стає питання застосування національного історичного досвіду.
Учасники круглого столу – українські науковці, дослідники, автори публікацій з історії нагород та нагородної справи, геральдики та символіки, військової історії – обговорили питання, пов’язані з національним історичним досвідом у сфері нагород, зокрема:
1. Досвід українських державних утворень 1917-1920 років.
2. Досвід Державного центру Української Народної Республіки в екзилі.
3. Досвід Української Повстанчої Армії.
На основі представлених доповідей та проведених обговорень учасники круглого столу зробили такі висновки:
І. Сучасна Українська держава успадкувала свої герб та прапор від Української Народної Республіки (УНР), Української Держави та Західно-Української Народної Республіки (Західної Області УНР) 1917-1920 рр. Під синьо-жовтим прапором та Тризубом вела визвольну боротьбу Українська Повстанча Армія (УПА). Тому логічним кроком було б звернутися до їхнього досвіду також у сфері нагород.
ІІ. В складних умовах національно-визвольної боротьби першої половини ХХ ст. не завжди вдавалося довести запроектовані нагороди до виготовлення та вручення.
Тим не менш, офіційні нормативно-правові акти щодо заснування нагород, прийняті у той час, дають підстави для відновлення цих нагород або принаймні використання їхнього зовнішнього вигляду як основи під час розробки нових державних нагород України.
Такими нормативно-правовими актами є:
1. Розпоряд Ради Державних Секретарів Західної Області УНР від 30 квітня 1919 року Ч. 1130/19, за яким Рада Державних Секретарів Західної Області УНР встановила відзначення Тризуб з вінцем та Медаль Тризуба чотирьох ступенів, а Українська Національна Рада – Оружний Тризуб та Хрест учасництва.
2. Наказ Головної Команди Війська УНР від 19 жовтня 1920 року Ч. 083, яким встановлювалися орден Визволення двох ступенів та відзнака Залізного Хреста.
3. Наказ Головного Командування УПА від 27 січня 1944 року Ч. 3/44, яким встановлювалися Хрест Бойової Заслуги та Хрест Заслуги п’яти ступенів, а також Пропам’ятна відзнака УПА.
4. Постанова Української Головної Визвольної Ради від 6 червня 1948 року, якою встановлювалася медаль “За боротьбу в особливо важких умовинах”.
ІІІ. Були виготовлені та збереглися в музейних зібраннях та приватних колекціях знаки таких історичних військових нагород:
1. Відзначення Тризуб з вінцем IV ступеня (пробний зразок).
2. Відзнака (орден) Залізного Хреста (випуски 1920 та 1958 років).
3. Хрест Бойової Заслуги УПА.
4. Хрест Заслуги УПА.
5. Медаль УПА “За боротьбу в особливо важких умовинах”.
ІV. Застосування національного історичного досвіду у сфері військових нагород на сучасному етапі може здійснюватися кількома способами:
1. Максимально точне відтворення назви та зовнішнього вигляду історичної нагороди зі збереженням кількості її ступенів.
2. Максимально точне відтворення назви та зовнішнього вигляду історичної нагороди зі скороченням або збільшенням кількості її ступенів.
3. Максимально точне відтворення зовнішнього вигляду історичної нагороди з повною або частковою зміною назви.
4. Використання зовнішнього вигляду історичної нагороди як основи для створення нової державної нагороди України.
Виходячи з висновків, наведених вище, учасники круглого столу виробили такі рекомендації:
1. В системі державних нагород України необхідно створити підсистему нагород за особисту хоробрість в умовах бойових дій та військові заслуги. Також існує потреба заснувати пам’ятну нагороду для безпосередніх учасників антитерористичної операції на сході України.
2. Оскільки в системі державних нагород України вже існує велика кількість орденів, нагороди за особисту хоробрість та військові заслуги доцільно засновувати у вигляді хрестів, відзнак та медалей.
3. Застосувати національний історичний досвід у сфері військових нагород можна наступним чином.
Відзнака Залізного Хреста може стати основою для створення хреста для нагородження військовиків за видатну особисту хоробрість в бою під час безпосереднього зіткнення з супротивником; або хреста для відзначення військовиків, які перебували в зоні бойових дій не менше 30 діб або взяли участь хоча б в одному бою. В першому варіанті доцільно передбачити можливість повторного нагородження (до чотирьох разів), яке відображати додатковими елементами на стрічці. В другому варіанті можливо відрізняти осіб, які брали участь в бою, знаком у вигляді схрещених шабель, розміщеним на стрічці. В обох варіантах потребуватиме зміни назва хреста (наприклад: “Лицар України”, “За хоробрість”, “Воєнний хрест” тощо).
Відзначення Тризуб з вінцем IV ступеня може стати основою для створення відзнаки чи медалі за видатну особисту хоробрість в бою під час безпосереднього зіткнення з супротивником. Доцільно передбачити можливість повторного нагородження (до чотирьох разів), яке відображати додатковими елементами на стрічці. Назву може бути змінено на “За хоробрість”.
Хрест Бойової Заслуги УПА може стати основою для створення хреста для нагородження військовиків рядового та молодшого офіцерського (начальницького) складу, а також цивільних осіб, за вчинок (вчинки) зразкової особистої хоробрості та мужності під час виконання бойового завдання, захисту Державного кордону тощо. Хрест може мати один ступінь з можливістю повторного нагородження, або кілька ступенів. Назву доцільно змінити на “Хрест бойових заслуг”.
Хрест Заслуги УПА може стати основою для створення хреста або медалі для нагородження військовиків та цивільних осіб. Військовики можуть бути нагороджені за сумлінну службу під час бойових дій в Україні та за її межами в умовах особливої небезпеки, не пов’язаної з безпосереднім зіткненням із супротивником. Цивільні особи можуть бути нагороджені за активне сприяння та допомогу Збройним Силам та іншим військових формуванням в аналогічних умовах. Хрест може мати один ступінь з можливістю повторного нагородження, або кілька ступенів. Назву доцільно змінити на “Хрест заслуг”.
4. Під час опрацювання нової редакції Закону України “Про державні нагороди України” необхідно передбачити в його прикінцевих положеннях, що дія цього закону поширюється на правовідносини, пов’язані з нагородженням осіб, удостоєних державних нагород Української Народної Республіки та нагород Української Повстанчої Армії.
Учасники круглого столу висловлюють глибоке занепокоєння з приводу ініціатив щодо заснування нових державних нагород, назви яких пов’язані з іменами сталінських полководців (орден Івана Черняховського) або мають виразно радянське звучання (орден Бойової слави).
Переконані, що реформування та подальший розвиток системи державних нагород України неможливі без всебічного врахування національного історичного досвіду.