Розпізнавальні знаки літальних апаратів Збройних Сил України
Розпізнавальні знаки літальних апаратів Збройних Сил України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Національної гвардії офіційно були встановлені спільним наказом керівників цих відомств від 14 серпня 1993 р. Ним визначено, що розпізнавальні знаки на літальних апаратах можуть бути основними і додатковими. До основних розпізнавальних знаків відносяться знаки державної належності літального апарату. Встановлено, що такими знаками є:
- два концентричні кола жовтого та синього кольору, діаметри яких співвідносяться як 2:1 (мал. 1);
- символ Збройних Сил України – золотий Тризуб на синьому щиті із заокругленням і золотою облямівкою (мал.2).
Додатковими розпізнавальними знаками, що визначають належність літака до відповідної організації, товариства або військової частини (підрозділу), є:
- полкові знаки (знаки підрозділів);
- бортові номери;
- смуги;
- спеціальні написи;
- спеціальні зображення (червоний хрест).
За часом дії розрізняють постійні та тимчасові розпізнавальні знаки.
Наказом встановлені місця розташування розпізнавальних знаків відповідно до типу літака (гелікоптера). Наприклад, на літаках-монопланах два концентричні кола жовтого та синього кольору наносяться зверху і знизу площин, а символ Збройних Сил України – з двох боків на вертикальне оперення хвоста; на літаках двокілевої схеми – на зовнішніх сторонах лівого та правого кіля (мал. 3). На гелікоптерах із хвостовим гвинтом знак державної належності – на бокових стінках кабіни в її задній частині та знизу кабіни (мал. 4), а на гелікоптерах співосьової схеми – на хвостовому оперенні (мал. 5).
На літальні апарати авіації Прикордонних військ крім розпізнавальних знаків додатково наносяться смуги шириною 250 мм, на літаках – на кермі напрямку паралельно нервюрам з двох сторін нижче двокольорового кругу та на кермі висоти паралельно лонжерону знизу та зверху, а на гелікоптерах – на бокові стінки кабіни. На темному фоні наносяться смуги білого кольору, а на світлому фоні – червоного кольору. Інші додаткові знаки можуть вводитися головою Державного комітету у справах державного кордону України та командувачем Національної гвардії України.
Літаки та гелікоптери, призначені для виконання завдань, пов’язаних з медико-санітарним обслуговуванням, які підпадають під дію відповідних міжнародних конвенцій, мають додатковий розпізнавальний знак – червоний хрест. На літаках (гелікоптерах), пофарбованих у білий колір, він наноситься безпосередньо на поверхню, а на машинах іншого кольору – в крузі білого кольору (мал. 6).
Наказом визначено також, що для авіації Військово-Морських Сил України на концентричних колах додатково наносяться чорні зображення якоря (мал. 7).
Mykola Chmyr написав:Хтозна... Може, що і ніяк...
Kwasura написав:З початку було так (і на мій суб'єктивний погляд - на багато краще).
От, правда, в інтернеті свiтлин з такими знаками я поки не знайшов, але, на початку 90-х бачив свiтлини з такими знаками в монографії про МіГ-29.
Mykola Chmyr написав:З точки зору порядку кольорів на Державному Прапорі України жовтий колір має бути на зовнішньому колі, синій - на внутрішньому. А з показаного знака випливає, що прапор жовто-синій.
Kwasura написав:Це не є абсолютним правилом. Візьміть до промеру розпізнавальні знаки Словенії, Республіки Сербської, Російської Федераціi, Естоніi, Вірменіi, Індіi, Йорданіi, Ірану, Ємену, і т.д., т.д., т.д...
Kwasura написав:А якщо починати тут обговорювати порядок наших кольорів, то всім відомо, що геральдично прапор складається з кольорів герба - золотий (тризуб) і синій (поле) ... Ще одна причина на користь старої кокарди
Kwasura написав:Українські знаки на головний убір я б тут теж в приклад не став би наводити.
Kwasura написав: А Естетику опозназательного знака - вповнi.
Mykola Chmyr написав:Кокарда історично - це стрічка, завернута в коло. Так що доцільно, щоб порядок кольорів на розпізнавальному знаку на літальні апарати і кокарді на головні убори співпадали.
Mykola Chmyr написав:І знов смаківщина...![]()
Боюсь, конструктиву тут не вийде - мені, наприклад, більше подобається, коли жовтий колір на зовнішньому колі.
Повернутись в Геральдика та вексилологія Збройних Сил України
Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей