Походження прізвищ (обговорення)

Походження прізвищ та імен

Re: Походження прізвищ

Повідомлення SVKM de L » 23 січня 2010, 13:08

Дякую.
Стосовно "грецького" походження все давно відомо. "Хара" - це радість, сміх, а "бет" - це забороняти. Тобто, "той, що забороняє сміятися".
:lol: :x
З повагою,
член УГТ Сергій Шелудько
http://www.heraldry.at.ua
Аватар користувача
SVKM de L
 
Повідомлення: 205
З нами з: 19 грудня 2009, 19:51
Звідки: Одеса

Re: Походження прізвищ

Повідомлення вуйко » 24 січня 2010, 07:15

До речі про азовських греків. Маю друга на прізвище Пиндус. Всі тихенько сміялись коли він казав, що за походженням грек. Але я знайшов матеріали, що свідчать ніби так називали переселенців з Греції, і там (у тій же Греції) є цілий регіон під схожою назвою.
вуйко
 
Повідомлення: 39
З нами з: 21 грудня 2009, 21:29

Re: Походження прізвищ

Повідомлення Krutyvus » 24 січня 2010, 11:16

Складна річ - походження прізвищ. Так, маю чотири версії походження прізвища моєї прабабці:
1. Єврейська версія. Походження прізвища - єврейське - слово "GERUSH" на івриті - "вигнані", прізвище взяте євреями, вигнаними із Португалії в 1492 р. (ПОРТУГАЛЬСЬКЕ написання слова "GERUSH" - GERUS.). Більшість євреїв, вигнаних із Португалії та Іспанії в 1492 р. знайшли прихисток в країнах Пн. Африки. Меншість осіла в Європі - Голандії, Італії. Польща прийняла рід ГЕРУС в ХVІ ст.., а звідти Україна. Проте, на jewishgen.org нема прізвищ Герус или Геруш; еврейську прізвище - Герш. Нема таких прізвищ і в Німеччині: http://www.verwandt.de/karten/absolut/gerus.html
2. Грецька версія: Герус по-грецьки – сенат, "почесний дар, краща частина здобичі". Проте, 2500 років тому прізвищ в Греції не було, і наразі там таких прізвище нема.
3. Українська версія: прізвище походить від імені Герасим (грецьк. "поважний"), яке прижилось в слов’янському світі, чи від його похідних форм: Герася, Геруся.
4. Польська (Сілезька) версія: http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/gerus.html та http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/gierus.html Є багато схожих польських прізвищ: Гарус, Марус, Кубус, Берус... Очевидно, походження прізвища від зменшувально-пестливої форми імені Gierałt (старопольська форма німецького імені Gerwald/Gerhard). Можливо, також в результаіе латинізації народных форм того ж імені - Giera/Gierek, в контексті моди часів реформації (16-17 ст.) В Польші понад ста прізвищ з цим коренем.
http://www.birdj.ru/phorum/read.php?f=2&i=2462&t=2462
Востаннє редагувалось Krutyvus в 24 січня 2010, 20:25, всього редагувалось 1 раз.
Робота займає час відведений на неї.
Аватар користувача
Krutyvus
 
Повідомлення: 811
З нами з: 19 грудня 2009, 19:18

Re: Походження прізвищ

Повідомлення Krutyvus » 24 січня 2010, 15:17

До речі, можна скачати.
Довідник українських прізвищ. Ю.К. Редько. Київ, Радянська школа, 1968
У книжці викладено короткі відомості про виникнення прізвищ на Україні, про семантику, будову, відмінювання, правопис і наголошування українських прізвищ. Основною частиною довідника є словничок, у якому зібрано близько чотирьох тисяч прізвищ, у написанні, відмінюванні й наголошенні яких можуть виникати труднощі. Разом з початковою формою того або іншого прізвища зазначено форми родового, давального й орудного відмінків однини та називного й родового множини, форми жіночих прізвищ, відмінні від форм прізвищ чоловіків; у кожній формі визначено наголос. Довідник розрахований на вчителів, журналістів, а також на тих працівників навчальних закладів і установ, які мають справу з оформленням особових документів.

http://freelib.at.ua/load/77-1-0-483
Робота займає час відведений на неї.
Аватар користувача
Krutyvus
 
Повідомлення: 811
З нами з: 19 грудня 2009, 19:18

Re: Походження прізвищ

Повідомлення Lisnychenko » 24 січня 2010, 15:37

apss написав:Это значит, что Чепиль/Чепель не два варианта той-же самой фамилии, но две отдельные.
Чепиль, если и село есть, как фамилия - имя нарицательное.
Чепель с чешского - пока нет другого обоснования. Тоже носителей слишком много, чтобы считать её искажённой.
И есть аналоги - в Польше, в Австрии и Венгрии. Вокруг Чехии.


Чепель - назва ножа зі зламаним вістрям. Зустрічалося на Лівобережжі. :) "Чики-чики, чепелику, зарізали півника". Подивіться в Словнику Грінченка.
Аватар користувача
Lisnychenko
 
Повідомлення: 59
З нами з: 20 січня 2010, 10:21

Re: Походження прізвищ

Повідомлення Олексій » 24 січня 2010, 22:24

Добридень, Шановні
Хочу дізнатися про походження мого прізвища - Шидич
Наскільки я знаю, мої родичи мешкають на Слобожанщині принаймі з 19 ст.
Буду вдячний за будь яку інформацію.
Олексій
 
Повідомлення: 2
З нами з: 24 січня 2010, 22:18

Re: Походження прізвищ

Повідомлення Krutyvus » 25 січня 2010, 09:06

Олексій написав:Добридень, Шановні
Хочу дізнатися про походження мого прізвища - Шидич
Наскільки я знаю, мої родичи мешкають на Слобожанщині принаймі з 19 ст.
Буду вдячний за будь яку інформацію.

Шукайте, пане, на Балканах... :)
Робота займає час відведений на неї.
Аватар користувача
Krutyvus
 
Повідомлення: 811
З нами з: 19 грудня 2009, 19:18

Re: Походження прізвищ

Повідомлення Олексій » 25 січня 2010, 09:42

Дякую :)
Те, що прізвище балканського походження (маю певні підозри, що саме сербьского) я здогадувався. Але на цьому мої знання щодо походження закінчуються :(
Олексій
 
Повідомлення: 2
З нами з: 24 січня 2010, 22:18

Re: Походження прізвищ

Повідомлення gall » 26 січня 2010, 21:10

кому що відомо про прізвище Карнатовcький
gall
 
Повідомлення: 21
З нами з: 23 грудня 2009, 18:55

Re: Походження прізвищ

Повідомлення ABG » 26 січня 2010, 22:06

gall написав:кому що відомо про прізвище Карнатовcький

Словник Редька подає, що це, мабуть, перекручене з Курнатовський. Натомість вказує можливе значення прізвища Курнат - "походження неясне; може утв. за допомогою від дієслівної основи курникакати (=мугикати, стиха наспівувати)".
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ

Повідомлення вуйко » 27 січня 2010, 22:25

Чи не допоможите із прізвищами: Пержинський, Кшемінський та Зелінський - вочевидь вони польські, але хто зна. і Простіше - Засядько - це козацьке прізвище чи просто так звучить?
вуйко
 
Повідомлення: 39
З нами з: 21 грудня 2009, 21:29

Re: Походження прізвищ

Повідомлення sashapisina » 28 січня 2010, 17:27

добрий вечір. підкажіть будь ласка походження прізвища Гайшінській, родом із хутора Рудка, Полтавський раон.Заранее спасибо.
dobryy̆ vechir. pidkazhitʹ budʹ laska pokhodzhennya prizvyshcha Hay̆shinsʹkiy̆, rodom iz khutora Rudka, Poltavsʹkyy̆ raon.Zaranee spasybo.
:)
sashapisina
 
Повідомлення: 2
З нами з: 28 січня 2010, 17:06

Re: Походження прізвищ

Повідомлення вуйко » 28 січня 2010, 21:05

на мою думку, це від Гайсин + -ський (Гайсинський). Це широка практика утворення прізвищ. Хоча може хтось у словнику прізвищ знайде інше трактування.
вуйко
 
Повідомлення: 39
З нами з: 21 грудня 2009, 21:29

Re: Походження прізвищ

Повідомлення sashapisina » 29 січня 2010, 00:08

спасибо большое за таку швидку відповідь. Eсть свідоцтво про народження 1941 року, там прізвище пишеться українською мовою так-Гайшiнський. В Україні є місто Гайсин, в Білорусії є село Гайшин, у Польщі є містечко Гашін (Gaszyn), в сім'ї є легенда що рід пошол від польських дворян, але на жаль дідусів вже немає в живих ... от і намагаємося зрозуміти ... може сталася помилка при написанні прізвища ... :)
sashapisina
 
Повідомлення: 2
З нами з: 28 січня 2010, 17:06

Re: Походження прізвищ

Повідомлення Балимба » 30 січня 2010, 12:09

З огляду на останні політичні події прізвище БАНДЕРА знову "на вістрі" уваги. То яке ж його значення і походження?
До речі цікава тенденція - всі відомі лідери України, які протягом останніх сторіч так насолили "братньому народу", що їхніми іменами стали звати всіх українців, мали схожі за звучанням прізвища - Мазепа, Петлюра, Бандера. То коли ж нам - "мазепинцям, петлюрівцям, бандерівцям" дочекатися нового лідера з подібним прізвищем? Що це - певна містика?
Аватар користувача
Балимба
 
Повідомлення: 125
З нами з: 21 грудня 2009, 21:39

Re: Походження прізвищ

Повідомлення SVKM de L » 30 січня 2010, 12:23

Балимба написав:То яке ж його значення і походження?


Я десь чув, що у перекладі це "прапор"...
А тенденція дійсно простежується цікава! Ніколи не звертав уваги...
З повагою,
член УГТ Сергій Шелудько
http://www.heraldry.at.ua
Аватар користувача
SVKM de L
 
Повідомлення: 205
З нами з: 19 грудня 2009, 19:51
Звідки: Одеса

Поперед.Далі

Повернутись в Антропоніміка

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 4 гостей