Дещо про козацькі прапори середини ХVІІ ст.

Прапори, знамена, штандарти, хоругви

Дещо про козацькі прапори середини ХVІІ ст.

Повідомлення ABG » 14 березня 2013, 21:10

Мицик Ю. Дещо про козацькі прапори середини ХVІІ ст. // Знак. — 2012. — Ч. 58. — С. 9.

Дещо про козацькі прапори середини ХVІІ ст.

У ході роботи над підготовкою до друку 2-го тому “Джерел з історії Національно-визвольної війни українського народу 1648–1658 рр.”, в якому планується вмістити джерела 1650-1651 рр. [*], переглядалося досить багато переважно недрукованих джерел. Серед них були і три анонімні польські листи. В одному листі якимось польським шляхтичем подано звіт про битву під Красним (19–21 лютого 1651 р.), два інші писані також імовірно польським шляхтичем – учасником чи очевидцем Берестецької битви 1651 р. (можливо галицьким стольником Анджеєм М’ясківським до когось із зверхників чи знайомих), у котрих описуються події завершального етапу цієї битви.
У першому з листів був описаний адамашковий прапор брацлавського полковника Данила Нечая, який і загинув у ході битви. На жаль, опис надто лаконічний. Крім вказівки на матеріал, з якого було пошито прапор, зазначалося, що його вигаптувано “щирим золотом київським черницями” [1]. Отже принаймні про один з кольорів прапора (жовтий) маємо відомості.
У другому листі від 5 липня 1651 р. зокрема йшлося про те, що 4 липня королеві Яну Казимиру передавали бунчуки й прапори, здобуті в українських повстанців. Полковник посполитого рушення Равського воєводства передав прапор, який “вирвав у неприятеля пан Романовський, тoвaриш згаданого полку, зa щo йому король його мость подякував”. Далі йде стислий опис цього прапора: “прапор китайчаний блакитний з двома хвостами, дo списа прибитий, зелений вовняний шнур … між цими хвостами; біля списа замість вінка був вінок із заячої шкіри, мусить бути на якісь чари”. Отже прапор мав досить типовий вигляд (китайковий, із двома хвостами), але чомусь замість звичайного вінка був вінок із заячої шкіри [2]. Автор листа зробив припущення, що було зроблено на якусь ворожбу. Так це чи не так, але певної відповіді на це питання немає.
Нарешті у третьому анонімному листі від 11 липня описувалися трофеї, здобуті військами Речі Посполитої після втечі повстанців і зайняття жовнірами їхнього табору. Серед іншого до рук карателів потрапило кількадесят прапорів, у т. ч. “хоругва його кор. мості послана після його щасливої елекції (осінь 1648 р. – Ю. М.), червона з орлом і хрест на ній, була віднята (і передана королю), iз великим й. к. м. i нашим задоволенням. Друга – славної пам’яті короля його мості Владислава блакитна, oрел напівбілий, напівчервоний, котрі у них (неприятелів) були найбільшими прикрасами”. Про цей епізод нам доводилося вже писати [3]. Тут скажемо тільки, що цей, перший прапор із двох, описаних у листі, подаровано Яном Казимиром Війську Запорізькому та передано повстанцям у Переяславі Адамом Киселем і описаний іншим дипломатом – Войцехом М’ясківським (до речі, дядьком Анджея М’ясківського). Згідно зі стислим описом В. М’ясківського цей переданий прапор являв собою “червону хоругву з білим орлом і написом (латинською мовою. – Ю. М.) Ян Казимир король”. Другий прапор подаровано Війську Запорізькому ще покійним королем Владиславом ІV, очевидно в ході підготовки до задуманої війни проти Османської імперії (її планували розпочати після 1646 р., але через низку причин вона не відбулася). Ця хоругва мала синє тло, із зображенням на ньому орла, наполовину білого, наполовину червоного. Орел без сумніву був одноголовим (як і на польському гербі), а його кольори мали нагадувати козакам про зв’язок із Річчю Посполитою (польський прапор теж двокольоровий, біло-червоний).
При всій лаконічності ці відомості все ж проливають світло на малодосліджене питання про кольори прапорів українських повстанців часів Національно-визвольної війни українського народу 1648–1658 рр.

Юрій МИЦИК (Київ)
__________________
Примітки:
[*] Том 1 уже нами опублікований: “Джерела з історії Національно-визвольної війни українського народу 1648–1658 рр.”. — Т. 1 (1648–1649 рр.). — К., 2012.
[1] Державний архів у Кракові. — Ф. ”Зібрання Русецьких”. — № 41. — С. 195.
[2] Вони зберігаються у: Львівська національна наукова бібліотека ім. В. Стефаника, відділ рукописів. — Ф. 5. — Спр. № 2286. Список одного з листів (від 11 липня 1651 р. з табору коронних військ) зберігається в: “Оссолінеум” (Вроцлав), відділ рукописів. — Рукопис № 5656 ІІ. — Арк. 61–63. Цей список уже друкувався польським археографом А. Грабовським у виданні: [Grabowski A.] Ojczyste spominki... — Kraków, 1845. – 52. — S. 78-82.
[3] Мицик Ю. Козацький край. — Дніпропетровськ, 1997. — С. 46–47.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Дещо про козацькі прапори середини ХVІІ ст.

Повідомлення Юрій К. » 14 березня 2013, 22:54

Прикро, що жодних нових відомостей не віднайшлося. Про все це ще Михайло Грушевський писав.
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Дещо про козацькі прапори середини ХVІІ ст.

Повідомлення Юрій К. » 15 березня 2013, 00:51

У другому листі від 5 липня 1651 р. зокрема йшлося про те, що 4 липня королеві Яну Казимиру передавали бунчуки й прапори, здобуті в українських повстанців. Полковник посполитого рушення Равського воєводства передав прапор, який “вирвав у неприятеля пан Романовський, тoвaриш згаданого полку, зa щo йому король його мость подякував”. Далі йде стислий опис цього прапора: “прапор китайчаний блакитний з двома хвостами, дo списа прибитий, зелений вовняний шнур … між цими хвостами; біля списа замість вінка був вінок із заячої шкіри, мусить бути на якісь чари”. Отже прапор мав досить типовий вигляд (китайковий, із двома хвостами), але чомусь замість звичайного вінка був вінок із заячої шкіри.


Вже давно звернув увагу на цю згадку про вінок біля списа, проте жодного прикладу з використанням якихось вінків не знайшов. Що це було і як це могло вигдядати?
Юрій К.
 
Повідомлення: 163
З нами з: 26 грудня 2009, 23:47
Звідки: Запоріжжя

Re: Дещо про козацькі прапори середини ХVІІ ст.

Повідомлення ABG » 15 березня 2013, 11:52

Юрій К. написав:Вже давно звернув увагу на цю згадку про вінок біля списа, проте жодного прикладу з використанням якихось вінків не знайшов. Що це було і як це могло вигдядати?

Мабуть мова йде про елемент, який кріпився біля вістря древка, як на бунчуку. Це міг бути чи кінський хвіст, чи щось подібне (у нашому випадку - шматок заячого хутра). Оскільки автор листа вживає визначення "хвіст" (мабуть "ogon" в оригіналі) щодо косиць полотнища, то для цієї заячої шкурки він вжив термін "вінець" ("wieniec").
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів


Повернутись в Вексилологія

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 6 гостей