Хоцевич

Запитання та запити (Questions and queries)

Хоцевич

Повідомлення prus » 31 січня 2010, 20:04

Розшукую нащадків роду Хоцевичів.
Мале що мені відомо: дід Хоцевич Анатолій Павлович, Поляк за походженням, мешкав до 1-ї Світової війни у Києві. Рік народження орієнтовно 1890-1890.
Його рідний брат Хоцевич Олександр Павлович, жив з родиною на Західній Україні, яка з 1939 р., після сумнозвісного пакту увійшла до складу СРСР, його син Іван отримав заслання на рудники Челябінської обл. після відмови служби у Радянській Армії.
Може кому щось відомо про це? Буду дуже вдячний за будь-яку інформацію
prus
 
Повідомлення: 11
З нами з: 09 січня 2010, 00:55

Re: Хоцевич

Повідомлення Lucja » 01 лютого 2010, 00:15

Nie wiem czy to coś pomoże, ale szukałeś już wśród 282 osób o nazwisku Хоцевич, które dzisiaj mieszkają na Ukrainie? W rodzinie mogą powtarzać się imiona, znalazłam nawet jednego Aleksandra Pawłowicza (ГРУДКИ).
ХОЦЕВИЧ АЛЕКСАНДР ПАВЛОВИЧ

ХОЦЕВИЧ АЛЕКСАНДР - 13 osób
ХОЦЕВИЧ ... АЛЕКСАНДРОВИЧ - 8 osób
ХОЦЕВИЧ АНАТОЛИЙ - 3 osoby
ХОЦЕВИЧ ПАВЕЛ - 5 osób
ХОЦЕВИЧ .. ПАВЛОВИЧ - 4 osoby
ХОЦЕВИЧ .. ИВАНОВИЧ - 15 osób
ХОЦЕВИЧ ИВАН - 12 osób

Główne miejsca zamieszkania - ГРУДКИ, ОСІВЦІ, РАТНЕ
ГРУДКИ - 99 osób
ОСІВЦІ - 22 osoby
РАТНЕ - 58 osób

http://www.nomer.org/allukraina/

Dalej, o nagrobkach Chociewiczów wspomina współczesny "Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej. Część I Wołyń" (autor - Grzegorz Rąkowski), który można podejrzeć w internecie (Google Books).
http://books.google.pl/books?id=BwWBBYD ... 3w&f=false
Znajdują się one na Cmentarzu Tunickim w Krzemieńcu.
Ale nie wiem czy to to samo nazwisko. Trzeba chyba brać pod uwagę różne formy.
Także taką:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/chacewicz.html
Ten rejon to jakby po drugiej stronie granicy od okolic: ГРУДКИ, ОСІВЦІ, РАТНЕ.
Ale czy "Chacewicz" to Chociewicze?



Pozdrawiam

Lucja
    Lucja
     
    Повідомлення: 6
    З нами з: 15 січня 2010, 20:13

    Re: Хоцевич

    Повідомлення prus » 02 лютого 2010, 20:30

    Шановна Пані, щодо Волині, в мене така інформація є. Шукати своїх кревних серед 282 осіб на прізвище Хоцевич доволі складна річ. У сучасній Польщі після 1945 р. прізвище Сhocewicz не зустрічається. Мій вже покійний батько, за метрикою Хоцевич Гліб Анатольович, після розлучення батьків, отримав прізвище Вакуленко Гліб Миколайович від другого чоловіка бабці.
    Зі слів батька, який, до речі, до 1947р. перебував у Польщі в якості офіцера 4-ї повітряної Армії СРСР, у Польщі є родичі, з якими мені здається він спілкувався, хоча це було у ті часи доволі складно, зважаючи на керівну посаду батька у збройній промисловості.
    Дивно як вижили Поляки на Волині після братовбивчої війні у ті часи, користь від якої була тільки нашому споконвічному ворогу.

    З повагою.
    prus
     
    Повідомлення: 11
    З нами з: 09 січня 2010, 00:55

    Re: Хоцевич

    Повідомлення ABG » 02 лютого 2010, 20:50

    У сучасній Польщі є прізвища:
    Сhacewicz - 92 осіб (http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/chacewicz.html)
    Сhaciewicz - 111 осіб (http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/chaciewicz.html)
    Прізвище більше за походженням виглядає білоруським чи українським (поліським), ніж польським.
    Аватар користувача
    ABG
    Site Admin
     
    Повідомлення: 12727
    З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
    Звідки: Львів

    Re: Хоцевич

    Повідомлення prus » 02 лютого 2010, 23:06

    До Хацевічів моя родина відносин не має. У Нитві Пермська обл. живе мій єдиний знаний родич Іван Олександрович Хоцевич, онук висланого в ті воєнні часи Хоцевича Івана. Батька і діда нема вже в живих. Батько розлучився з його матір’ю, коли йому було 4 роки, тому він знає не багато про родину діда. У Польщі мабуть живуть нащадки по жіночій лінії з іншими прізвищами.
    Хоцевичі у Російських державних історичних архівах засвідчені як Правобережна шляхта Волинської губ., шляхетські права яких перевірила відповідна комісія (Фонды РГИА
    Примечание : Ф:1343;ОП:51;Д:607), є також інші витоки.
    prus
     
    Повідомлення: 11
    З нами з: 09 січня 2010, 00:55

    Re: Хоцевич

    Повідомлення ABG » 02 лютого 2010, 23:50

    prus написав:До Хацевічів моя родина відносин не має.

    Хто зна, прізвище доволі рідкісне. Цілком реально, що маєте з ними спільних предків у 9-10 коліні. Відповідь на це дасть хіба ДНК.
    Аватар користувача
    ABG
    Site Admin
     
    Повідомлення: 12727
    З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
    Звідки: Львів

    Re: Хоцевич

    Повідомлення prus » 03 лютого 2010, 00:04

    Згідно законам генетики усі чоловічі особі мають спільного предка.
    prus
     
    Повідомлення: 11
    З нами з: 09 січня 2010, 00:55

    Re: Хоцевич

    Повідомлення ABG » 03 лютого 2010, 00:15

    prus написав:Згідно законам генетики усі чоловічі особі мають спільного предка.

    Воно то так, лише одні "спільні предки" були 2 тисячів років тому, інші 200-300 років тому. ;)
    Аватар користувача
    ABG
    Site Admin
     
    Повідомлення: 12727
    З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
    Звідки: Львів

    Re: Хоцевич

    Повідомлення Lucja » 03 лютого 2010, 01:37

    Ciekawy jest trop w Krzemieńcu. Grobowiec m.in. Chociewiczów na cmentarzu w Krzemieńcu, pochodzi z lat 20-tych XIX wieku (obelisk przy głównej alei). Czyli tam zmarli.
    Chociewicze także rodzili się w Krzemieńcu (Кременець):
    http://books.google.pl/books?id=6_NDAAA ... cz&f=false
    Ta książka jest z 1841 r.


    Pozdrawiam
    Lucja
    Lucja
     
    Повідомлення: 6
    З нами з: 15 січня 2010, 20:13

    Re: Хоцевич

    Повідомлення prus » 03 лютого 2010, 20:27

    Twoje zgadnąć jak Krzemieńcu wydaje się słuszne. Ale czy to przeżył cmentarz - pytanie.
    Z pozdrowieniami.
    prus
     
    Повідомлення: 11
    З нами з: 09 січня 2010, 00:55

    Re: Хоцевич

    Повідомлення Lucja » 20 лютого 2010, 20:21

    Cmentarz i pomnik istnieją, skoro były jeszcze kilka lat temu i widział je autor przewodnika:
    http://books.google.pl/books?id=BwWBBYD ... 3w&f=false

    Prawdopodobnie będę sprawdzać księgi (metryki) z Krzemieńca, są w AGAD w Warszawie (Archiwum Główne Akt Dawnych):
    http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

    Zwrócę uwagę i na Chociewiczów (trochę to potrwa ale coś tam znajdę zapewne).

    Ja mam do swoich poszukiwań informację, że obecnie osoby o nazwisku Hertel mieszkają w Krzemieńcu, słaby to dla mnie ślad, ale też mam "wołyńską układankę". Nazwisko którego ja szukam, Wierzycki, pojawia się na Wołyniu (XVIII-XX wiek, Równe, okolice Dubna).
    Mój prapradziadek Wincenty Wierzycki był synem Pawła Wierzyckiego i Krystyny Hertel, niestety nie wiem skąd pochodził, gdzie się urodził. Paweł Wierzycki urodzony w Równem był szwoleżerem Napoleona, przebył całą kampanię, raczej nie był to ojciec Wincentego, ale może jakaś rodzina?
    Tak, że sprawdzę Krzemieniec w AGAD w Warszawie, skoro to jest na miejscu (I poł. XIX w.).

    Pozdrawiam serdecznie

    Łucja
    Lucja
     
    Повідомлення: 6
    З нами з: 15 січня 2010, 20:13

    Re: Хоцевич

    Повідомлення prus » 22 лютого 2010, 20:34

    Szanowna Pani.


    Odpowiadam nie tak szybko, jak chciał. I rzeczywiście w Krzemieńcu jest Polski cmentarz i autor księgi praw względem zachowania wskazanej krypty, na żal fotografii nie zobaczyłem. Księgi metryczne tego historycznego okresu tu są nieobecne. Wiele wydarzeń przeszło od tej pory - 2-a światowa, radziecka okupacja, z jej niezatartym śladem w świadomości etnosa, jaskrawy przykład czego wybrany Prezydent - płód chorej fantazji lumpów.
    Krzemienec teraz powszednie miasteczko, gdyby przy naszej władzy był więcej rozsądku, to jego można było by przekształcić na turystyczną Mekkę. Mnie przychwytuje, jak troskliwie odnoszą się w Polsce do swojej przeszłości, chciało się i u nas takiego.
    Chciało się zobaczyć fotografię krypty.
    Względem Waszego pytania po rodzinie Wierzyckiego, przyłożę maksimum wysiłków żeby rozlewać światło w tym pytaniu


    Bardzo dużo Wam wdzięczny za uczestnictwo.
    prus
     
    Повідомлення: 11
    З нами з: 09 січня 2010, 00:55


    Повернутись в Запити / Queries

    Хто зараз онлайн

    Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

    cron