Чапран / Antonina Czapran

Запитання та запити (Questions and queries)

Чапран / Antonina Czapran

Повідомлення Aleksandra » 24 січня 2010, 12:07

Szukam informacji na temat Antoniny Czapran ze Lwowa dla której mój dziadek Karol Kozula był stryjem. To zdjecie wykonano w latach 50-tych. Kim była, gdzie mieszkała? Przed wojna mój dziadek mieszkał we Lwowie na ul. Królowej Jadwigi 26. Może to jest jakiś trop?


Зображення

Pozdrawiam,
Ola
Aleksandra
 
Повідомлення: 5
З нами з: 23 січня 2010, 10:52

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення ABG » 24 січня 2010, 12:48

За базою http://www.nomer.org/allukraina/ у Львові проживає тепер аж 130 осіб з прізвищем Чапран. Але Антоніни немає. Очевидно, вона могла вийти заміж і поміняти прізвище. Може вона мала братів чи племінників?
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12721
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення Aleksandra » 24 січня 2010, 13:12

Niestety nic więcej nie wiem na jej temat. Nawet nie wiem, czy Czapran to jej nazwisko panieńskie czy po mężu. Dlatego ta osoba to dla mnie jedna wielka zagadka. To zdjecie, które wkleiłam powyżej, wypadło z albumu i odsłoniła się dedykacja napisana w j.ukraińskim, która po polsku brzmi tak:

"Na pamiątke stryjkowi Karolowi od Antosi Czapran, w czasie pobytu we Lwowie 21.11.1956 r."

Зображення

Dziadek nie zyje już ponad 30 lat i nie wiem jak rozwiązac te zagadke. Pytałam w rodzinie, ale tez nikt nic nie wie.
Pozdrawiam,
Ola
Aleksandra
 
Повідомлення: 5
З нами з: 23 січня 2010, 10:52

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення ABG » 24 січня 2010, 13:24

Якщо Кароль Козуля був стрийком для Антоніни Чапран, то, так виходить, що її батьком є його рідний брат також на прізвище Козуля, а Чапран - це прізвище в шлюбі.
В Україні є 1100 осіб з прізвищем Козуля (у т. ч. - 4 у Львові).
Якщо би було відоме ім'я батька Антоніни, то було би легше щось шукати.

p.s. Тему перенесу в "Запити".
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12721
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення Aleksandra » 24 січня 2010, 13:34

Przepraszam, ale nie zrozumiałam. Tłumacze z ukraińskiego na polski za pomoca translate.google.pl i czasami niezrozumiałe rzeczy wyskakują. Jeżeli mój dziadek był dla niej stryjem, to kto był dla nich wspólnym przodkiem? Dziadka ojciec miał brata i to była jego córka? Czy to może krewna od strony matki? Nie rozumiem dokładnie pojecia słowa "stryj".

Pozdrawiam,
Ola
Aleksandra
 
Повідомлення: 5
З нами з: 23 січня 2010, 10:52

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення ABG » 24 січня 2010, 13:55

Napisałem, że stryj – to brat ojca, z czego wynika, że ojciec Antoniny miał nazwisko Kozula i był bratem Karola, a Czapran – to musi być nazwisko uzyskane w małżeństwie.
Teraz mamy 1100 osób o nazwisku Kozula w Ukrainie (w tym – 4 osoby we Lwowie). Czy jest wiadome imie ojca Antoniny, wtedy to znacznie ułatwi poszukiwania.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12721
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення Aleksandra » 24 січня 2010, 14:57

Czyli była jego bratanicą??? Znam wszystkich braci dziadka i żaden z nich nie miał córki o imieniu Antonina :( Poza tym wszyscy wyjechali do Polski z całymi rodzinami. Może słowo stryj ma też jakies inne znaczenie :roll:

Pozdrawiam,
Ola
Aleksandra
 
Повідомлення: 5
З нами з: 23 січня 2010, 10:52

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення ABG » 24 січня 2010, 15:11

W języku ukraińskim „stryj” stale używany dla określenia „wujek ze strony ojca”, czyli brata ojca. Bardzo rzadko używano to określenie w znaczeniu „maż siostry ojca”. Wtedy żona Karola była siostrą ojca Antoniny? Chyba taka konstrukcja będzie poprawna.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12721
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення Aleksandra » 24 січня 2010, 17:22

"Żona Karola", czyli moja babcia? Babcia jeszcze żyje i pochodzi z okolic Krakowa, więc ta wersja zupełnie odpada. Naprawde nie wiem już co o tym wszystkim sądzić. Może mój dziadek wcale nie był dla niej stryjem tylko tak sie o nim "ciepło" wyraziła??? Może to taki przybrany wujek?
Aleksandra
 
Повідомлення: 5
З нами з: 23 січня 2010, 10:52

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення ABG » 24 січня 2010, 18:00

No, różnie to w życiu bywa. Mam nadzieje, że na naszym forum przeczyta informacje ktoś, kto wie o tym więcej...
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12721
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Чапран /Antonina Czapran

Повідомлення Lucja » 24 січня 2010, 21:31

Aleksandro, skorzystaj z wyszukiwarki do której link w pierwszej odpowiedzi na Twoje pytanie.
Wyskakuje tam aż 130 adresów tego nazwiska we Lwowie. Na Twoim miejscu bym na niektóre z tych adresów po prostu napisała list i przesłała to ładne zdjęcie. Na pewno dla rodziny tej pani (i jej samej) będzie to miła rzecz, może ją znajdziesz w ten sposób.

Wyszukiwarka działa tak, że należy wstukać:
Чапран - w pierwszym okienku
Львів - w piątym okienku
I aż do skutku, czyli aż wyskoczy 130 wyników (na 13 stronach), adresów.

Możesz te ulice posprawdzać na obecnym planie Lwowa, ale nie wiem czy informacja, że któraś jest w pobliżu ulicy Królowej Jadwigi (obecnie ulica Wowczka), cokolwiek Ci da, tam mieszkał przecież stryj, nie ona.


Pozdrawiam
Łucja
Lucja
 
Повідомлення: 6
З нами з: 15 січня 2010, 20:13


Повернутись в Запити / Queries

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 4 гостей