Златники і срібники з Тризубами і Двозубами

Герби, емблеми та прапори на монетах та паперових грошах

Златники і срібники з Тризубами і Двозубами

Повідомлення ABG » 28 серпня 2020, 18:30

Копав пісок - знайшов тисячолітні монети. Що відомо про "Городницький скарб"
В'ячеслав Шрамович
28.08.2020

У селищі Городниця Житомирської області рибалка випадково знайшов 32 монети, які можуть бути одними з перших часів Русі. Знахідку вже назвали "Городницьким скарбом". Їй може бути більше тисячі років. Утім, істориків дивує ще й те, що людина, яка її виявила, вирішила самостійно передати монети державі. Тепер на них чекає очистка та реставрація в Житомирському краєзнавчому музеї.
Про знахідку повідомив співробітник Інституту історії НАН України та один з лідерів "Нацкорпусу" Олександр Алфьоров. "Вийшли на зв'язок знайомі знайомих і сказали, що за абсолютно побутових обставин знайдені ці монети", - написав він у Facebook.
У розмові з BBC News Україна Алфьоров повідомив більше деталей. Виявилось, що монети випадково знайшов рибалка, який хотів накопати піску додому. На питання про те, звідки могли взятися монети в Городниці, Олександр Алфьоров відповів: "Скарби бувають двох типів: ситуативно заховані у якихось критичних ситуаціях чи ті, які поступово і спеціально накопичували. Вочевидь, тут мова йде про сховані монети у критичній ситуації".
Відомо, що на березі річки Случ в районі Городниці колись знаходили римські монети. А біля сусіднього села Ходурки є залишки курганів ятвягів. Це слов'янізоване балтське плем'я, що жило тут в часи Русі.
Сам скарб - це 32 срібні монети, так звані "срібники". На 27 монетах зображено тризуб - символ Володимира Великого. Вважається, що їх карбували з кінця Х століття до смерті князя у 1015 році. Ще 5 монет - з двозубом Святополка Окаянного (названий так за вбивство братів). Їх могли викарбувати у період з 1015 до 1019 року.
Святополк Окаянний правив у Києві лише кілька років і залишив по собі не найкращу славу, адже вбив власних братів. Але і він карбував власні монети.
"Верхня часова межа знайдених монет - 1019 рік", - відзначає Олександр Алфьоров. Він додає, що для України це унікальна подія, адже "срібники" не знаходили більше ста років.

Що буде з монетами
Олександр Алфьоров - історик, який спеціалізується на темах монет і геральдики. Він каже, що це дозволяє йому зробити попередній висновок, що знайдено справді монети часів Володимира Святославовича і Святополка Володимировича. Тобто знахідці може бути більше тисячі років. Але монети ще треба проаналізувати сучасними методами, зокрема, щоб встановити, з якого срібла їх зроблено.
"Прецедент ще й у тому, що людина одразу погодилася передати такий скарб державі", - наголошує Олександр Алфьоров. За законом чоловік, який знайшов монети, тепер має отримати 20% від фактичної вартості знайденого.
Зараз "Городницький скарб" - під охороною поліції. Незабаром монети передадуть у спецсховище Житомирському краєзнавчому музею. Там на них чекає професійна очистка та реставрація.
https://www.bbc.com/ukrainian/features-53945477

сріб1.jpg
сріб1.jpg (15.18 Кб) Переглянуто 5262 разів
сріб2.jpg
сріб2.jpg (15.6 Кб) Переглянуто 5262 разів
сріб3.jpg
сріб3.jpg (14.69 Кб) Переглянуто 5262 разів
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Златники і срібники з Тризубами і Двозубами

Повідомлення ABG » 28 серпня 2020, 19:06

Стародавні монети Київської Русі знайшли на цьому тиждня біля міста Корк.

Така незвична знахідка є доволі унікальною для Ірландії. Металошукач виявив кілька дуже рідкісних монет, що датуються епохою Київської Русі періода понад 1000 років тому. Ці срібні та золоті монети є першими свого роду знайденими в Ірландії, вони дають нові уявлення про середньовічний період.
Знайшов їх ентузіаст металошукач Роберт Карлі в Гланмірі, неподалік від міста Корк.
Нічого іншого з монетами не знайдено. Монети невеликі, із викарбованими християнськими символами, зображеннями монархів і тризуба.
Старовинні монети з Київської Русі датуються Х століттям.
Вірогідніше всього викарбувані вони були за часів Володимира Великого.
(c 958 - 1015 рр. Н.е.). До Володимира Великого Русь використовувала арабську та візантійську валюту чи золоті бруски. Чеканка власних грошей "була, такою собі, політичною декларацією про суверенітет і значимість країни".
Монети цього часу надзвичайно рідкісні і, ймовірно, використовувалися для оплати торговців і найманців. Хто б не закопав їх у землю, він так і не повернувся, щоб знайти свій невеликий скарб монет, які надзвичайно добре збереглися. Особа власника не відома, але припускають що він був вікінгом.
У 10 та 11 столітті нашої ери вікінги оселилися в місті Корк і перетворили його на великий торговий центр, який був пов'язаний зі скандинавськими торговими мережами, що простягався на схід, до самої Київської Русі. Особа, яка поховала монети, "ймовірно, була найманцем, яка доставила їх на територію Ірландії". Монети показують, як, незважаючи на свою страхітливу репутацію, вікінги також з'єднували далекі частини світу, такі як Ірландія та Україна.
Що цікаво - монети нижчої якості зустрічаються більше на колишніх землях Київської Русі, а срібняки кращої якості - поза нею. Схоже, ті, що мають більш високу чистоту срібла, використовувались для оплати іноземних купців і найманців. Монети вікінгів також могли використовуватися в дипломатичних цілях. Подарунки мали важливе значення для створення союзів у середні віки.
Роберт в захваті від своєї знахідки, і в своєму листі він заявляє, що "кожен металошукач -любитель мріяв би знайти щось подібне". Він також вважає, що його відкриття показують, що в Ірландії ще приховано багато цінних знахідок.

Aug 26, 2020
An ancient symbol of Tryzub (trident)
Another thing that makes these coins unique is that there is a symbol on them, the one you can now see on a coat of arms of a European country – Ukraine. The central armorial bearing of the Ukrainian coat of arm is a ‘trident’ (Ukr. Trizub).

This symbol is a family coat of arms of the Rurik dynasty. Archeologists found such symbols on coins, stamps, rings, arms, and wall paintings of Kyivan Rus’ times. The most famous symbols are the family coat of arms of the Rurik dynasty, which were tridents of different styles depending on their belonging to each dynasty member.

With time the symbol representing its owner was used on stamps, and they started to use it in diplomatic and trading processes. It was kind of similar to diplomatic credentials. The modern coat of arms of Ukraine appeared after the breakup of the Soviet Union, and the trident occupies the central place in it.
https://www.irishcentral.com/news/ancie ... ns-ireland

ср1.jpg
ср1.jpg (8.97 Кб) Переглянуто 5262 разів
ср2.jpg
ср2.jpg (11.4 Кб) Переглянуто 5262 разів
ср3.jpg
ср3.jpg (20.63 Кб) Переглянуто 5262 разів
ср4.jpg
ср4.jpg (13.58 Кб) Переглянуто 5262 разів
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів


Повернутись в Нумізматика і боністика

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 0 гостей