Походження прізвищ (обговорення)

Походження прізвищ та імен

Re: Походження прізвищ

Повідомлення zhyvchek » 16 січня 2010, 17:56

Доброго дня. Маю до усіх Вас одне велике прохання. Підскажіть будь-ласка походження мого прізвища Жидачек
Буду дуже вдячний.
zhyvchek
 
Повідомлення: 2
З нами з: 16 січня 2010, 17:50

Re: Походження прізвищ

Повідомлення ABG » 16 січня 2010, 19:14

zhyvchek написав: Підскажіть будь-ласка походження мого прізвища Жидачек.

Словник Редька подає прізвище Жидачик - "можливо, відтопонімічне, утв. за допомогою суф. -ик від основи ойконіма Жидачів (Лв.), як Слободяник від Слобода, Староушник від Стара Ушиця; вказувало на походження або місце проживання".
Можна лише додати, що суфікс -ек більш характерний для польських чи чеських антропонімів.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ

Повідомлення apss » 17 січня 2010, 00:53

ABG написав: суфікс -ек більш характерний для польських чи чеських антропонімів.

Проф. Рымут фамилию Жидачек выводит от слова жид [еврей] + уменьшительный суфикс -ек.
Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999.
Аватар користувача
apss
 
Повідомлення: 7
З нами з: 27 грудня 2009, 18:19

Re: Походження прізвищ

Повідомлення ABG » 17 січня 2010, 01:37

apss написав: Проф. Рымут фамилию Жидачек выводит от слова жид [еврей] + уменьшительный суфикс -ек.

Тоді це прізвище, радше всього, чеського походження. В чеській мові досі вживається здрібніле від Žid як Židáček (=жидок). Для порівняння подібне чеське: Poláček (=полячок), Slováček (=словачок).
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ

Повідомлення apss » 17 січня 2010, 02:39

ABG написав:Тоді це прізвище, радше всього, чеського походження.

Не спорюсь. Очень правдоподобно, фамилия непольская, может и чешская.
zhyvchek написав: Підскажіть будь-ласка походження мого прізвища Жидачек.

Рымут не указывает национадьности, но даёт языковое обоснование фамилии. И оно здесь приведено.
Обратите внимание на заглавие словаря - "Фамилии поляков". Иначе, фамилии, которые современно носят поляки.
А они бывают разные, не только польские. Как в каждой стране.
Аватар користувача
apss
 
Повідомлення: 7
З нами з: 27 грудня 2009, 18:19

Re: Походження прізвищ

Повідомлення ABG » 17 січня 2010, 12:20

За переліком в Україні є 11 осіб з прізвищем Жидачек (всі подані в с. Містки) та 28 - Жидачик. Це можуть бути й представники однієї родини, а в другому прізвищі змінився суфікс на -ик, що більш притаманне українській мові (наприклад, польські та українські відповідники здрібнілих власних імен: Piotrek=Петрик, Pawełek=Павлик, Mirek=Мирко, Szymek=Шимко, Sobek=Собко, Franek=Франко).
Мала кількість носіїв може вказувати, що прізвище приносне й появилося тут недавно. Якщо прізвище дійсно чеського походження, то могло занестися або в австрійський період, чи пізніше через Польщу. За змістом – може вказувати або на етнічне походження (євреїв-вихрестів), або прізвисько підкреслювало якісь риси, що були притаманні євреям (кучеряве волосся, форма носа тощо).
Очевидно, що точно визначити спорідненість носіїв двох прізвищ і їх походження можна лише провівши детальне генеалогічне дослідження та порівняльний аналіз ДНК.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ

Повідомлення zhyvchek » 17 січня 2010, 15:28

Я усім дякую за активнісьть. І ось ще пару моментів які я відкопав. Мій прадід був Вітом села Гута Стара, що в Польщі. А ще відомості по родині я знайшов в Ольштині і м.Рин. Дальше планую покопатись в Центральному історичному архіві м.Львова.
А ще маю інформацію, що мій дід ходив до школи у с.Брусно також Польща. І десь у 1947-1948 р.р. вислані до Сибіру через операцію "Вісла" і там перебували до 20 років у заслані в Республіці КОМІ Інтінського району у радгоспі Кочмес.

Може хтось має якуюсь інформацію, де можна пошукати про мій рід???
zhyvchek
 
Повідомлення: 2
З нами з: 16 січня 2010, 17:50

Re: Походження прізвищ

Повідомлення ABG » 17 січня 2010, 19:05

zhyvchek написав:Може хтось має якуюсь інформацію, де можна пошукати про мій рід???

Про це треба відкривати нову тему на відповідній гілці (Родоводи чи Запити).
Наразі, відповім тут, але згодом перенесу запит і відповіді на інший під-форум.

В архіві в Перемишлі є книги народжень та смертей:
Huta Stara województwo: przemyskie; województwo (od 1999 r.): podkarpackie
wyznanie/obrządek: greckokatolickie
rodzaj aktu: urodzenia; daty: 1840-1889; rodzaj aktu: zgony; daty: 1785-1893
Archiwum Państwowe w Przemyślu 37-700 Przemyśl, ul. Lelewela 4 tel: (16) 670-35-38 fax: 670-76-34
email: archiwum@przemysl.ap.gov.pl http://www.przemysl.ap.gov.pl
zespół: 1641/0 Parafia greckokatolicka w Bruśnie Starym - filia Huta Stara

В ЦДІА України у Львові мають бути копії книг принаймні з першої половини ХІХ ст.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ

Повідомлення вуйко » 19 січня 2010, 22:54

Допоможіть із прізвищем Маценко. Це від слова "маца" чи від імені Мацей?
вуйко
 
Повідомлення: 39
З нами з: 21 грудня 2009, 21:29

Re: Походження прізвищ

Повідомлення ABG » 19 січня 2010, 23:23

вуйко написав:Допоможіть із прізвищем Маценко. Це від слова "маца" чи від імені Мацей?

За словником Редька прізвище походить від прізвиська Мац чи Маць, а те є усіченим від власного імені Мацько, Мацей (від Матвій).
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ

Повідомлення вуйко » 21 січня 2010, 22:27

Дякую. Підскажіть за якими принципами творяться польські прізвища, як їх розшифровувати? Я знаю, що прізвища утворювались від назв родових гнізд, ну а куди дівалось "старе" прізвище? Взагалі, де можна надибати матеріали по польській антропоніміці?
вуйко
 
Повідомлення: 39
З нами з: 21 грудня 2009, 21:29

Re: Походження прізвищ

Повідомлення ABG » 21 січня 2010, 22:49

вуйко написав:Дякую. Підскажіть за якими принципами творяться польські прізвища, як їх розшифровувати? Я знаю, що прізвища утворювались від назв родових гнізд, ну а куди дівалось "старе" прізвище? Взагалі, де можна надибати матеріали по польській антропоніміці?

Вище вже подавали джерело: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999.
Що Ви розумієте під поняттям "польські прізвища"? Адже це ж не лише прізвища на -ський чи -цький. Є й утворені цілком інакше (напр.: Сікора, Павляк, Овчарик, Келбасєвіч, Шозда), є приносні (особливо багато німецьких, переселенці 1944-46 рр. на західні землі мають переважно українські).
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ

Повідомлення вуйко » 22 січня 2010, 21:59

О, тепер розумію, що не коректно поставив запитання. Я дійсно мав на увазі прізвища на -ський, -цький та -зький. Вони притаманні мешканцям якогось окремого регіону чи вихідцям із нього чи це загальнонаціональна практика для поляків? Для аналогії українські прізвища на -енко вважаються подільськими, а -ук поліськими, то можливо оті польські вони, наприклад, вважаються мазовецькими чи кашубськими.
вуйко
 
Повідомлення: 39
З нами з: 21 грудня 2009, 21:29

Re: Походження прізвищ

Повідомлення ABG » 22 січня 2010, 22:36

Я давав у іншій темі посилання на статтю http://etno.uaweb.org/lib/vasylczenko.html :
В'ячеслав Васильченко (старший викладач кафедри стилістики української мови Національного педагогічного університету ім. Михайла Драгоманова) "Українські прізвища".
Там звертається увагу, що прізвища на -ський, -цький загальнослов'янські, бо зустрічаються й у інших народів цієї групи.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ

Повідомлення SVKM de L » 23 січня 2010, 11:17

Можна і я зпитаю? :)
Така справа - мої родичі - маріупольські греки, а прізвище їх - Харабет (доречі, автор Донецького герба Єфим Вікторович Харабет мій далекий родич). Всі завжди вважали, що прізвище грецького походження. А от кілька днів тому, у новинах (це був репортаж про день обіймів) показали поважного віку пару з Івано-Франківщини, прізвище яких Карабет. І то, як вони говорили української, не залишає сумнівів, що вони українці.
Я помітив деякий зв"язок - Харабет-Карабет-Корибут і т.д. Може й справді ці слова походять один від одного, як вважаєте?


От така теорія :lol:
З повагою,
член УГТ Сергій Шелудько
http://www.heraldry.at.ua
Аватар користувача
SVKM de L
 
Повідомлення: 205
З нами з: 19 грудня 2009, 19:51
Звідки: Одеса

Re: Походження прізвищ

Повідомлення ABG » 23 січня 2010, 12:36

SVKM de L написав:Можна і я зпитаю? :)
Така справа - мої родичі - маріупольські греки, а прізвище їх - Харабет (доречі, автор Донецького герба Єфим Вікторович Харабет мій далекий родич). Всі завжди вважали, що прізвище грецького походження. А от кілька днів тому, у новинах (це був репортаж про день обіймів) показали поважного віку пару з Івано-Франківщини, прізвище яких Карабет. І то, як вони говорили української, не залишає сумнівів, що вони українці.
Я помітив деякий зв"язок - Харабет-Карабет-Корибут і т.д. Може й справді ці слова походять один від одного, як вважаєте?

Та ні, така трансформація Харабет-Карабет-Корибут сумнівна, бо українською вони всі вимовляються добре й без спотворень.
Карабет - це звичайнісіньке прізвище тюркського походження: кара - чорний, бет - обличчя. Тому дослівно Карабет=чорнолиций.
Стосовно Харабета не скажу. Тут треба порівнювати з грецькими прізвищами. Хоча цілком можливо, що це видозмінене з тюркського "Карабет", оскільки азовські греки особливо відчували впливи тюркських мов.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12718
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Поперед.Далі

Повернутись в Антропоніміка

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей