Походження прізвищ (обговорення)

Походження прізвищ та імен

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення ABG » 11 серпня 2010, 11:07

lerysh написав:Хто знає походження прізвищ Бондаренко,Тараненко,Бездушний :?:

Тут ніби все просто.

Бондаренко – первісне значення – "син Бондаря". Бондар – від назви професії
БОНДАР, -я, ч. Майстер, ремісник, що виробляє діжки, бодні, дерев'яні відра і т. ін.

Тараненко – первісне значення – "син Тарана".
ТАРАН , -а, ч. 1. Старовинне знаряддя у вигляді колоди з металевим наконечником для руйнування мурів, воріт і башт фортеці під час облоги. 2. перен. Те, чим можна завдати сильного, вирішального удару; те, що править за головну пробивну силу. 3. розм. Довбня, якою товчуть піджарене насіння в ступі олійні, вичавлюючи олію; товкач. 4. діал. Шрам від віспи.

Бездушний – утворене від прикметника бездушний.
БЕЗДУШНИЙ, -а, -е. 1. Який нічого не почуває, не відчуває (про неживу природу, речі в протиставленні їх живим істотам). // Позбавлений життя; мертвий. 2. Позбавлений гуманних почуттів; безсердечний, жорстокий. 3. Байдужий, холодний.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12725
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення lerysh » 11 серпня 2010, 13:10

Красно дякую. А чи не могли б Ви пояснити ще стосовно прізвищ Сидоренко та Лисенко :?:
lerysh
 
Повідомлення: 2
З нами з: 11 серпня 2010, 10:08

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення ABG » 11 серпня 2010, 19:13

lerysh написав:А чи не могли б Ви пояснити ще стосовно прізвищ Сидоренко та Лисенко :?:

Це також патронімічні, утворені за допомогою суфікса -енк-о, перше – від імені Сидір (первісне значення – "син Сидора"), а друге – від прізвиська Лис або Лисий (первісне значення – "син Лиса (Лисого)"). Лисом могли прозивати або якусь хитру людину, або з рудим волоссям – тобто, з певними ознаками чи рисами характеру, що могли асоціюватися з лисицею.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12725
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення Андрій :-) » 11 серпня 2010, 21:28

Про прізвище Хархаліс хтось щось знає? Знаю, що воно грецьке
Андрій :-)
 
Повідомлення: 1
З нами з: 11 серпня 2010, 21:23

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення ABG » 12 серпня 2010, 09:35

Андрій :-) написав:Про прізвище Хархаліс хтось щось знає? Знаю, що воно грецьке

Цікаве прізвище. Ареал розселення – 342 чол. в Україні, майже всі - на Західній (більшість – у Львівській обл.), ще біля 80 у Польщі (або в прикордонних з Україною повітах, або на т.зв."понімецьких" землях, – очевидно, з переселенців-"латинників") та ще у Північній Америці. Загалом – приклад типового галицького роду, що походить від спільного предка з 18 ст.
Мабуть, саме поширення прізвища дало підстави Редькові припускати, що воно має місцеві корені. За Редьком: "ХАРХАЛІС – Походження неясне; може, пов'язане з такими дієсловами, як хархарити (=світити, сяяти, з прошацького арго) або хархірувати (=хитрувати, Желех.)". Виглядає це доволі сумнівно. Якщо вже прив'язувати до місцевих коренів, то у польській мові є діалектичні слова charchała, charkała (=людина, що відхаркує, з поганим здоров'ям). Хоча також збиває з пантелику суфікс -іс, що вживається, скажімо, в грецькій та литовській мовах.
Якщо прізвище дійсно грецьке, то етимологія може бути або з грецької, або з кипчацько-тюркських мов.
Серед азовських греків такого прізвища немає, хоча є подібне в урумській мові: Хара (=чорний), Харабаш (=чорноголовий), Харакоз (=чорноокий), Харасахал (=чорнобородий), Харахаш (=чорнобровий). Однак скрізь є повна коренева форма ХАРА. Тому ця версія також сумнівна.
Якщо пробувати шукати у грецькій мові, то перша частина, мабуть, від слова "хара" (=радість) або "харіс" (=краса, задоволення, подяка). Але тут треба вже консультуватися у знавців і класичної, і новогрецької, бо можуть бути різні варіанти.
У словнику новогрецької мови ось таке значення слова "хархалі". Але чи до нього можна додавати "-с"?
Приєднані файли
xarxali.jpg
xarxali.jpg (9.13 Кб) Переглянуто 23836 разів
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12725
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення kozerizhka » 08 вересня 2010, 21:47

хочу попросити допомоги у розшифруванні прізвища Рідзанич. Чи є воно польського походження? Чи можна його виводити від композитного імені Радзімир, Радзівой? Чи,можливо, воно має якийсь стосунок до назви річки Різдене, що на берегах Риги? (може, рідзанич - той самий рижанин?) І наскільки патронімічний суфікс -ич характерний для польських прізвищ?

буду вельми вдячна))
kozerizhka
 
Повідомлення: 1
З нами з: 08 вересня 2010, 21:35

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення ABG » 09 вересня 2010, 00:06

kozerizhka написав:хочу попросити допомоги у розшифруванні прізвища Рідзанич. Чи є воно польського походження? Чи можна його виводити від композитного імені Радзімир, Радзівой? Чи,можливо, воно має якийсь стосунок до назви річки Різдене, що на берегах Риги? (може, рідзанич - той самий рижанин?) І наскільки патронімічний суфікс -ич характерний для польських прізвищ?

Все трохи простіше. Ридзанич – це не польське прізвище, а лемківське. В кінці ХVІІІ ст. прізвище фіксується в Мушинці (Rydzanicz). Тепер маємо десь 83 особи в Україні (переважно: Борислав та Стрий) і 219 осіб у Польщі (частково на Лемківщині, а більшість – на т. зв. "понімецьких" землях, куди лемків виселяли під час операції "Вісла").
Прізвища на -ич доволі характерні для лемків: Риханич, Лемич, Когутанич, Пироганич тощо.
Первісна основа – прізвисько Ридзан (утворене від ридз, що означає: гриб рижик, пор. з польським rydz). Патронімічний суфікс -ич означав: Ридзанич – син Ридзана. Ймовірно, що прізвисько Ридзан могла отримати або рудоволоса людина, або любитель збирати гриби рижики.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12725
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ

Повідомлення targonski » 15 вересня 2010, 10:30

apss написав:В основе Вашей фамилии слово "таргон", которе вошло в старопольский с балтского языка прусов и обозначало ограждение, и щит.
От него получили названия местности Таргоние на Мазовии (самая близкая Прусии) - их теперь 4. Есть и фамилии: Таргон, Таргони, Таргонь, Таргоньски. Они могли появиться в северо-восточной части Речи Посполитой, тоже примыкающей к Пруссии.
В Польше проживает 258 чел. с фамилмей Таргони (окончание - ий не применяется в польском), на западе страны. Видно, что это переселенцы из восточной межвоенной Польши, может и Ваши родственники - фамилия редкая.
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/targoni.html

Я дивився відновлений словник пруської мови, так там словам "ограждение" і "щит" відповідають інші слова, зовсім не схожі на "targon". Звідки Ви взяли цю інформацію?

"Словарь возрождённого прусского языка.": http://www.garshin.ru/linguistics/languages/nostratic/indo-european/baltic/west-baltic.html
targonski
 
Повідомлення: 1
З нами з: 15 вересня 2010, 10:22

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення SVKM de L » 15 вересня 2010, 21:49

Доброго вечора!
Ще одне грецьке прізвище)))
Харцева (Харцава) - не відмінюється, тобто чоловіча і жіноча форма однакові (у цьому подібне до абхазьких прізвищ, напр. Гуртцкая - теж і чол., і жін. форма).
Це прізвище моєї прапрабабусі, що русифікувалося на Харцев (-а).
Що воно може означати?
Дякую!
З повагою,
член УГТ Сергій Шелудько
http://www.heraldry.at.ua
Аватар користувача
SVKM de L
 
Повідомлення: 205
З нами з: 19 грудня 2009, 19:51
Звідки: Одеса

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення ABG » 18 вересня 2010, 00:13

SVKM de L написав:Ще одне грецьке прізвище. Харцева (Харцава)

Мабуть, це урумське прізвище? Тоді може походити або від слова харч – «затрати» (урумське запозичення від турецького харджама), як прізвисько разтратника; або від слова харт, кхарт – «стара людина» (порівняй з крим.-тат. qart).
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12725
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення SVKM de L » 18 вересня 2010, 09:41

Може й урумське, проте точно не можу сказати.
ABG написав:від слова харт, кхарт – «стара людина» (порівняй з крим.-тат. qart).

У такому випадку воно близьке до прізвища Хартахай, що складається з того ж "харт" та кримсько-татарського синоніма "акхай" - "доросла людина, чоловік".
Дякую!
З повагою,
член УГТ Сергій Шелудько
http://www.heraldry.at.ua
Аватар користувача
SVKM de L
 
Повідомлення: 205
З нами з: 19 грудня 2009, 19:51
Звідки: Одеса

Re: Українські прізвища та їх форми (статті та матеріали)

Повідомлення Балимба » 18 вересня 2010, 14:43

Грищук походить не від Гришко, а від гріх

У мене запитання відносно прізвища ґрещук (чомусь не можу набрати велику букву ґ). На одному із форумів мені спробували доказувати, що це прізвище не може бути українським - повинно бути ГРИщук. Цікаво було б довідатися точку зору інших....
Аватар користувача
Балимба
 
Повідомлення: 125
З нами з: 21 грудня 2009, 21:39

Re: Українські прізвища та їх форми (статті та матеріали)

Повідомлення ABG » 18 вересня 2010, 23:07

Балимба написав: Грищук походить не від Гришко, а від гріх.

Дуже сумнівно. А от значно переконливіше виглядає: син Гришка=Грищук. Аналогічно: син Феська=Фещук, син Леська=Лещук, син Юська=Ющук.
Від того ж Гришка походить і Грищенко, і Грищик.
Балимба написав:У мене запитання відносно прізвища ґрещук (чомусь не можу набрати велику букву ґ). На одному із форумів мені спробували доказувати, що це прізвище не може бути українським – повинно бути ГРИщук. Цікаво було б довідатися точку зору інших....

Це типово українське прізвище, побудоване на основі польського варіанту імені Grześ (Grzegorz). Тому воно пишеться через "Ґ" та третью літерою йде "е". Аналогічно від такої форми утворилися прізвища Ґресь, Ґресик, Ґреськів, Ґресько, Ґрех.
Носіями таких прізвищ могли бути або т. зв. "латинники" – україномовні римо-католики (чи з асимільованих поляків, чи з українців, що перейшли на латинський обряд), або й звичайні українці, які полюбляли вживати ім'я Григорій на польський лад.
Як інша можлива причина – звичайне полонізоване перекручення прізвища Грищук чи якимись чиновниками, чи священиком. Наприклад, як маємо русифіковані перекручення (Ґріщенко, Бєліченко тощо).
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12725
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення Балимба » 20 вересня 2010, 21:41

Щось у мене не виходить з цитатами з попередніх повідомлень і то виглядає що це я написав, що Грищук походить від гріх :roll:
Аватар користувача
Балимба
 
Повідомлення: 125
З нами з: 21 грудня 2009, 21:39

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення ABG » 20 вересня 2010, 21:56

Балимба написав:Щось у мене не виходить з цитатами з попередніх повідомлень і то виглядає що це я написав, що Грищук походить від гріх

А, тепер я зрозумів:
ABG написав:Олександр Пономарів, Особові імена та прізвища: http://ponomariv-kultura-slova.wikidot. ... bovi-imena
... Найсумніше в цьому, ще раз наголошу, те, що носії прізвищ змирилися з перекрученням їх. Одні вперто повторюють, що в них «так записано в паспорті», інші намагаються навіть застосувати власну етимологію: мовляв: Грищук походить не від Гришко, а від гріх, Зимнич не від зимний (як Дивнич від дивний, а Білич від білий), а від зима й ніч (але ж тоді відмінювати прізвище Зимніч треба Зимночі, Зимніччю!), Куцовіл не від куций віл, а від куца воля, через це —Куцевол. Затемнюють прозору етимологію, наводять туману, якщо висловлюватися фразеологізмами.

Тим більше, що автор статті якраз критикував такі тлумачення.
Аватар користувача
ABG
Site Admin
 
Повідомлення: 12725
З нами з: 18 грудня 2009, 21:34
Звідки: Львів

Re: Походження прізвищ (обговорення)

Повідомлення Балимба » 25 вересня 2010, 22:15

Цікаво, якщо прізвище СИНІТОВИЧ патронімічне, то від якого патроніма воно походить ?
Аватар користувача
Балимба
 
Повідомлення: 125
З нами з: 21 грудня 2009, 21:39

Поперед.Далі

Повернутись в Антропоніміка

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей