Мандзяк / Mandziak / Mandzyak

Дослідження родоводів

Мандзяк / Mandziak / Mandzyak

Повідомлення ОлексійМ » 29 грудня 2011, 23:41

Прошу відгукнутися тих, хто володіє будь-якою інформацією до історії бойківських родин Мандзяків с. Ступосяни Ліського повіту, а також носіїв прізвищ Мандзяк і Різак с. Полонинське, того ж повіту. Після депортації в 1940-х роках, предстаники цих родин були розселені в населених пунктах Львівської (Погірці, Дрогобич і ін.), Херсонської і Донецької областей.
ОлексійМ
 
Повідомлення: 5
З нами з: 29 грудня 2011, 23:21

Re: Мандзяк / Mandziak / Mandzyak

Повідомлення maybe.tatar » 16 вересня 2013, 17:20

Не знаю, чи Вам допоможе, але знаю про МандзАків (slov. Mandzak) на території Словаччини в селі Осадне (slov. Osadne), стара назва Телепівці, на кордоні з Польщею. http://www.google.com/search?as_sitesea ... m&start=10

Що цікаве, поширеність призвіща у східній Словаччині вказує на старі торговельні шляхи до Галичини: Михаловце- Гуменне- Снина а потім прикордонні села, що трохи може натякати на номадське походження (від конфедерацій печенігів, половців, узів, монгол, а може ще хазарів чи ясів) яких розселяли на охорону торговельних шляхів або кордону. Там таких десятки прізвищ.

У Чехії не передбачаю гнізда, очевидно йдеться лише про мігрантів http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Mandziak/hustota/2010
Ще угорські історичні архіви http://www.radixindex.com/en/surname_in ... me/mandzak
Аватар користувача
maybe.tatar
 
Повідомлення: 14
З нами з: 14 вересня 2013, 15:51
Звідки: Лемківщина

Re: Мандзяк / Mandziak / Mandzyak

Повідомлення Bryndza » 19 жовтня 2013, 18:54

Трохи не про те прізвище, але що пан може сказати про прізвище Модь? Судячи з карт поширення його по Угорщині, які Ви подали тут, то воно там зустрічається. Але таке ж є і в Україні. Як воно потрапило туди, чи сюди?
Bryndza
 
Повідомлення: 62
З нами з: 30 квітня 2012, 01:03

Re: Мандзяк / Mandziak / Mandzyak

Повідомлення ОлексійМ » 06 листопада 2013, 00:09

Дякую maybe.tatar-у за цікаву інформацію!
ОлексійМ
 
Повідомлення: 5
З нами з: 29 грудня 2011, 23:21

Re: Мандзяк / Mandziak / Mandzyak

Повідомлення maybe.tatar » 19 грудня 2013, 00:02

Bryndza написав:Трохи не про те прізвище

Живу на мовному словацько-українському кордоні і гадав, що згідно з певними особливостями контактуючих мов відбуваються певні закономірності (у південнолемківських діалектах є часто передбачуване помякшення) і памятаю, як один з предків колись називав саме версію МандзЯк. Перевірив, як це прізвище вимовляється і на мій подив всі 3 джерела незалежно від себе стверджували, що вимовляється МанЗАк, не МанДЗАк або МанЗЯк, без огляду, як написано. Особливо чекав на підтвердження через родича у оригінального носія прізвища. Значить, якщо заплутав, вибачаюсь, але все таки вважаю, корінь буде один, гнізд більше а форма лише трохи інша.
Аватар користувача
maybe.tatar
 
Повідомлення: 14
З нами з: 14 вересня 2013, 15:51
Звідки: Лемківщина

Re: Мандзяк / Mandziak / Mandzyak

Повідомлення ОлексійМ » 25 грудня 2013, 12:38

Із свого власного досвіду, можу сказати, що У Словаччині і Чехії прізвище найчастіше записується як Мандзак (Mandzak) або Манзак (Manzak). Відомі навіть факти, коли після Першої світової війни, а далі і Другої світової війни, носії прізвища перебиралися з Галичини у Словаччину, у нововиданих документах колишнє написання прізвища Мандзяк перетворювалося на Мандзак, або Манзак. У східних областях України, після оформлення документів Мандзяк міг стати Манзяком, що мені відомо по доступним документам. Але перші відомі на цей час задокументовані написання прізвища все ж таки з «дз» і через «я» - Мандзяк.
ОлексійМ
 
Повідомлення: 5
З нами з: 29 грудня 2011, 23:21

Re: Мандзяк / Mandziak / Mandzyak

Повідомлення maybe.tatar » 14 лютого 2014, 21:48

Bryndza написав:Трохи не про те прізвище, але що пан може сказати про прізвище Модь? Судячи з карт поширення його по Угорщині, які Ви подали тут, то воно там зустрічається. Але таке ж є і в Україні. Як воно потрапило туди, чи сюди?


Вивчаючи історію Лемківщини чи Словаччини я зустрічався скоріше з припливом мігрантів з північної Лемківщини, Галичини, менше із Закарпаття чи Волині без огляду на національну чи конфесійну приналежність, як із зворотнім потоком, який не виключаю, сам зустрічався з тим, що деякі лінії родів моїх предків одружилися у села північної Лемківщини або виїхали на Волинь. Тут потрібне вивчення історії Угорщини, Закарпаття і Львівщини.

Я б рекомендував перенести цю дебату в окрему тему.
скоріше угорська ніж словацька форма MÓD (Мод) http://slovniky.korpus.sk/?w=Mod&s=exac ... 8&oe=utf-8
http://www.radixindex.com/en/surnames/surname/mod якби ми шукали чисто лише Модь, то по угорськи писали б Mogy згідно з цими правилами http://balazsova.blog.sme.sk/c/273579/V ... eceda.html

Із словацької датабази вилізли носії прізвища Мод в селах Smižany, Rudňany, Čiližská Radvaň, в телефонному списку не є реєстровані Не втаємничені номери http://telefonny.zoznam.sk/M%C3%B3d/slovensko/ є лише частина назви фірми

В селах Smižany, Rudňany ніхто з цим прізвищем не є власником ні хати, ні ділянки, в цих селах є великі стихійні поселення циган, які як правило, юридично не оформляють свою нерухомість.

у реєстрі нерухомого майна Словаччини в селі Čiližská Radvaň наявна лише одна фізична особа Ing. Štefan Mód, народжений 28.12.1946 http://www.katasterportal.sk/kapor/vyhl ... td0g%3D%3D
Титул Ing. вказує на досягнуту економічну або технічну чи подібну освіту у ВНЗ, особа в такому віці має право згідно з словацьким законодавством вже бути на пенсії, добровільно ще може працювати або вести бізнес. В датабазі юридичних осіб відсутній, у датабазі фізичних осіб- підприємців активний в минулому крім іншого і як бухгалтер, тобто потрібна екон. освіта, з 2013 року має дозвіл працювати водієм чужого транспортного засобу http://www.zrsr.sk/zr_vypis.aspx?ID=1&V=U може працює як таксист, але ті, як правило використовують власні машини

Подивіться на https://maps.google.sk/ і впиште Čiližská Radvaň 197 або Čiližská Radvaň 1197 скористайтеся google street view
Аватар користувача
maybe.tatar
 
Повідомлення: 14
З нами з: 14 вересня 2013, 15:51
Звідки: Лемківщина

Re: Rizak

Повідомлення maybe.tatar » 18 лютого 2014, 03:23

У Чехії Різаків ведуть в евіденції від 2 http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Rizak/hustota/ до 18 http://www.jmenaprijmeni.cz/prijmeni-v- ... 000-76-999, різниця може бути в статусі громадянина, постійного місця проживання, або сукупності всіх за певний період ведення евіденції.

Ще цікаве додаткове джерело з 1821-1823 рр., у селі Hostovice, яке в сусідстві Осадного, зафіксоване призвіще Sztuposzan, що може підтверджувати напрям міграції http://www.pavlovics.com/stratene-matriky#18, ярмарки в минулому відбувалися в Lutowiskach, а худобу чи звірину ходили продавати і до Тісної- pol. Cisna.

важко ідентифікувати Полонинське :(
Аватар користувача
maybe.tatar
 
Повідомлення: 14
З нами з: 14 вересня 2013, 15:51
Звідки: Лемківщина


Повернутись в Родоводи

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість