Сторінка 1 з 1

Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 20 червня 2010, 14:30
Oskar
Прапор кримських татар

Прапор кримських татар (крим. Qırım bayrağı) — полотнище блакитного кольору, із жовтим гербом (тамгою) у верхнім лівім куті. Блакитний колір — традиційний колір тюркських народів — використовувався ще на стягах Кримського ханства. Із ханських часів бере свій початок і зображений на прапорі герб — тарак-тамга (крим. taraq tamğa, укр. герб-гребінь), що є родовим знаком Ґераїв, правлячої династії Кримського ханства. Вважається, що першим цей символ почав використовувати засновник Кримського ханства Хаджі I Ґерай. У новітній історії прапор активно використовувався після Лютневої революції в Російській імперії, починаючи з літа 1917 року. Після проголошення Україною незалежности 1991 року блакитний стяг був прийнятий Курултаєм кримськотатарського народу як національний.
(http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1% ... 0%B0%D1%80)

KrTatar2.jpg
KrTatar2.jpg (2.35 Кб) Переглянуто 18202 разів

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 20 червня 2010, 14:32
Oskar
Герб кримських татар (крим. Qırımtatar tamğası)
Тарак-тамга (крим. taraq tamga) — родовий знак династії Гіреїв, що правила в Криму. Першим цей символ почав використовувати засновник Кримського ханства Хаджі I Гірей. Відтоді даний знак є символом ханською влади.
Блакитний колір — традиційний колір тюркських народів, що символізує чисте небо і свободу
(http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0% ... 1%96%D0%B2)

KrTatar1.jpg
KrTatar1.jpg (8.58 Кб) Переглянуто 18201 разів

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 23 серпня 2010, 12:40
ABG
Кримські татари хочуть заснувати День національного прапора
11.05.2010
День кримськотатарського національного прапора має намір заснувати меджліс кримських татар 26 червня - в перший день роботи Курултаю (національного з`їзду) другого скликання.
Питання розглядалося на засіданні меджлісу десятого травня, повідомила у вівторок його прес-служба.
"Перший заступник голови меджлісу Рефат ЧУБАРОВ озвучив пропозиції ряду кримськотатарських молодіжних організацій щодо заснування Дня кримськотатарського прапора і проведення заходів. Члени меджлісу підтримали пропозицію, у тому числі погодилися з датою - 26 червня", - говориться в прес-релізі.
Учасники засідання доручили службам меджлісу разом з громадськими організаціями розробити проект постанови і план заходів.

(http://crimea.unian.net/ukr/detail/19380)

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 27 лютого 2014, 11:33
Krutyvus
Киримли нас підтримали. Потрібно підтримати їх. Панове, якщо є інформація про кримськотатарську символіку, прошу дописати до Вікіпедії.

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 27 лютого 2014, 22:12
ABG
Була в нас хороша стаття:
Ебубекіров С. Тарак-тамга – родовий знак кримських ханів // Знак. - 2000. - Ч. 22. - С. 13.

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 26 червня 2014, 15:13
Krutyvus
Параметри прапору киримли: http://www.vatankirim.net/yazi.asp?YaziNo=60

olculubayrak2.gif
olculubayrak2.gif (5.2 Кб) Переглянуто 16132 разів

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 26 червня 2014, 16:40
TheDarkMax2
Є ще міфічний прапор КримНР - блакитно-жовто-блакитний.

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 26 червня 2014, 21:24
ABG
На http://www.day.kiev.ua/uk/news/111112-k ... b-i-prapor :

Кримські татари затвердили свій національний гімн, герб і прапор
23 липня, 2012

Кримські татари затвердили свій національний гімн, герб і прапор. Використання символіки було погоджено на 4-й сесії 5-го Курултаю (національного з'їзду).

"Вважати національним прапором кримсько-татарського народу полотнище блакитного кольору із зображенням в його верхньому кутку біля древка золотого тамги - родовий герб кримських ханів. Співвідношення ширини прапора до його довжини 1:2", - говориться в постанові Курултаю.

Гімном кримсько-татарського народу встановлено твір Номана Челебіджихана "Ant Etkenmen" - в перекладі "Я поклявся".

Як зазначається в документі, "з прийняттям даної постанови вказані символи - національний прапор і гімн кримсько-татарського народу - стали невід'ємними атрибутами кримсько-татарського народу, що демонструють його єдність, самоідентифікацію, наступність поколінь і багатовікову боротьбу за свою свободу".

Челебіджихан народився в 1885 році і був розстріляний більшовиками 23 лютого 1918 в Севастополі. Він був головою Кримського мусульманського виконкому, муфтієм мусульман Криму, Білорусі, Польщі та Литви, останнім головою національного уряду Кримської народної республіки. Є класиком кримськотатарської літератури.

Курултай проходив в Сімферополі 21-22 липня 2012 р.

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 26 червня 2014, 21:43
ABG
На http://www.ukrinform.ua/ukr/news/tsey_d ... ya_1949660 :

26 червня

День кримськотатарського прапора – національного прапора кримських татар, корінного народу Крима. Відзначається з 2010 року. Вперше кримськотатарський прапор був прийнятий Курултаєм (національним з’їздом) кримських татар у 1917 році, одразу після Лютневої революції. Поновлений 30 червня 1991 року, після прийняття Україною незалежності. Кримськотатарський прапор являє собою полотнище блакитного кольору із жовтим гербом (темгою) у верхнім лівім куті. Блакитний колір – традиційний колір тюркських народів, використовувався ще на стягах Кримського ханства. Зображений на прапорі герб – тарак-темга (герб-гребінь) є родовим знаком Ґераїв - правлячої династії Кримського ханства. Дослідники вважають, що першим цей символ почав використовувати засновник Кримського ханства Хаджі І Ґерай. Прикметно, що упродовж тривалого часу герб (темга) був розташований у центрі полотнища; не було також пропорціонального співвідношення розмірів темги і полотнища. Існує версія, що автором кримськотатарського прапора у його нинішньому вигляді є відомий кримськотатарський громадський діяч, правозахисник, письменник Фікрет Юртер (нині мешкає у США). Щодо слова «темга» («тамга»), то воно має монгольське походження й має декілька значень: «тавро», «клеймо», «печатка». За часів Золотої Орди даний термін здобув розповсюдження в країнах Середньої Азії, Східної Європи, Близького і Середнього Сходу, Кавказу та Закавказзя де, окрім колишнього, набув нового значення – «документ із ханською печаткою», «грошовий податок» (до речі, російське слово «таможня» також бере початок від слова «тамга», на відміну від української «митниці», що має іншу етимологію). Кримський прапор завжди був невід’ємним символом кримськотатарського народу, символом його нескореної душі та свободолюбства. Він був із рідним народом у важкі часи сталінської депортації, нагадуючи на чужині про кримське небо і сонце, був із борцями за свободу – в’язнями радянських таборів, чи патріотами, розсіяними по світах; був і під час повернення на батьківщину, коли сотні татар плакали від щастя, ступивши на рідну кримську землю, хоча, відверто кажучи, їх там не надто й чекали. Утім, цього року, у зв’язку з російською окупацією Криму, Сімферопольська міськрада відмовила Меджлісу у проведенні культурно-масових заходів, присвячених Дню кримськотатарського прапора в парку імені Треньова.

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 27 червня 2014, 07:30
Krutyvus
Добавив статтю до Вікіпедії: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0 ... 1%80%D0%B0

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 27 червня 2014, 12:16
Mykola Chmyr
Перепрошую, а чому в статті дата 30 червня?
Ніби ж Днем національного прапора визначено 26 червня...

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 27 червня 2014, 17:47
Krutyvus
Сам в шойф :(
Не знаю

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 06 лютого 2015, 10:26
Krutyvus
На різних давніх картах є інша символіка киримли. Чи є якісь дослідження щодо цього? Інші зображення?

46161.jpg
46161.jpg (37.24 Кб) Переглянуто 15478 разів

Re: Національні меншини України: кримські татари

ПовідомленняДодано: 06 лютого 2015, 10:57
Krutyvus
На деяких картах бачив герб Джучидів:

46161.jpg
46161.jpg (11.5 Кб) Переглянуто 15477 разів