Сторінка 1 з 1

Символіка Закарпаття

ПовідомленняДодано: 14 травня 2012, 21:34
Phantom
Допоможіть будь-ласка розібратися .
1. Коли виник герб Закарпаття ? (дата)
2. Жовто-блакитні смуги в лівій частині герба символізують Україну чи щось інше ?
3. Яким за правилами геральдики має бути прапор Закарпаття ?

Re: Символіка Закарпаття

ПовідомленняДодано: 15 травня 2012, 00:52
ABG
Phantom написав:Допоможіть будь-ласка розібратися .
1. Коли виник герб Закарпаття? (дата)
2. Жовто-блакитні смуги в лівій частині герба символізують Україну чи щось інше?
3. Яким за правилами геральдики має бути прапор Закарпаття?

1. Навесні 1920 р.
2. 3 золоті балки у синьому полі відображали національні кольори українців-русинів. Вважається, що в гербі вони первісно символізували т. зв. "народовців", але вже у чеських виданнях 1924 р. їх тлумачать як відображення барв України та "кольори церковного облачення". У сучасних публікаціях іноді намагаються інтерпретувати їх як символ єдності семи комітатів (хоча станом на 1920 р. адміністративну Підкарпатську Русь формувало лише 4 комітати), чи уособлення найбільших рік краю.
3. Геральдика не визначає правил створення прапорів. Краєвим прапором Підкарпатської Русі у міжвоєнний період був синьо-жовтий. Сучасний прапор Закарпатської області обирався конкурсним шляхом і затверджувався рішенням обласної ради.

Re: Символіка Закарпаття

ПовідомленняДодано: 30 квітня 2019, 00:44
realdozor
ABG написав:
Phantom написав:Допоможіть будь-ласка розібратися .
1. Коли виник герб Закарпаття? (дата)
2. Жовто-блакитні смуги в лівій частині герба символізують Україну чи щось інше?
3. Яким за правилами геральдики має бути прапор Закарпаття?


....вже у чеських виданнях 1924 р. їх тлумачать як відображення барв України та "кольори церковного облачення". У сучасних публікаціях іноді намагаються інтерпретувати їх як символ єдності семи комітатів (хоча станом на 1920 р. адміністративну Підкарпатську Русь формувало лише 4 комітати), чи уособлення найбільших рік краю.


Днями перелопатив чимало джерел, але за "церковні кольори" - дякую, не зустрічав.
Щодо 4 комітатів - абсолютно згоден, про "символ єдності семи комітатів" - профанація.

З огляду на те, що на ужгородських емблемах ніколи не було ведмедів, багато писалося про помилку пана Густава Фрідріха. Дійсно, ані на гербі міста, ані на гербі комітату Унг (або Ужанського комітату), до складу якого Ужгород входив за часів Австро-Угорщини, ми клишоногого не побачимо.
На поштівці 1893 року з історичним гербом Ужгороду червоного кольору, що належить австрійським геральдистам XIX століття Карлу Лінду та Гуґо Ґерхарду Штролю, можно спостерігати на гербі міста лише виноградний кущ з трьома зеленими лозами та двома золотими ґронами. Жодного ведмедя!

Що ж до герба комітату Унг, на його щиті ми бачимо у верхньому блакитному полі лицаря у сталевій броні та золотій триріжковій короні, який тримає в руках по три золоті колоски пшениці (на малюнку нижче – ліворуч). Перед постаттю лицаря — також золота дворянська триріжкова корона; у нижньому червоному полі щита — дві срібні смуги. Знову ж таки: жодного ведмедя!

Проте ведмідь у тодішньої жупи Унг все ж таки... був!

Детальніше:
Ведмідь в українській геральдиці. Частина-1: Детектив щодо створення герба Закарпаття